hipofiz.gen.tr https://www.hipofiz.gen.tr Hipofiz, Hipofiz Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi tr-TR hourly 1 Copyright 2019, hipofiz.gen.tr Thu, 25 Aug 2016 00:00:00 +0000 Mon, 19 Aug 2019 00:00:00 +0000 60 Hipofiz Bezi Tümörü https://www.hipofiz.gen.tr/hipofiz-bezi-tumoru.html Mon, 26 Nov 2018 01:17:04 +0000 Hipofiz bezi tümörü, hemen hemen herkeste meydana gelebilecek bir durumdur. Daha çok 20'li yaşlarda meydana gelen bu gibi tümörler birçok zaman iyi huylu olarak ortaya çıkar. İyi huylu hipofiz bezi tümörleri, insanlarda yapılan Hipofiz bezi tümörü, hemen hemen herkeste meydana gelebilecek bir durumdur. Daha çok 20'li yaşlarda meydana gelen bu gibi tümörler birçok zaman iyi huylu olarak ortaya çıkar. İyi huylu hipofiz bezi tümörleri, insanlarda yapılan çeşitli tedavilerle ortadan kaldırılabilmektedir. Fakat kötü huylu olarak ortaya çıkan hipofiz bezi tümörleri, sonucu ölümle bitecek derecelere kadar ulaşabilmektedir. Genellikle iyi huylu olarak görülen bu tümörler çok yavaş bir şekilde büyür. Tabi ki birçok rahatsızlıkta olduğu gibi hipofiz bezi tümörlerinde de bu tümörlere erkenden müdahale etmek ve onların büyümesini engellemek en doğrusudur. Hipofiz bezi tümörleri, ilk zamanlarda çok ciddi belirtilere neden olmaz. Fakat tümörün büyüyerek hipofiz bezinin tam olarak görevini yapmasını engellemeye başlaması durumunda kişilerde çok ciddi rahatsızlıklara ve belirtilere neden olur. Bu nedenle insanlar genellikle rahatsızlık duyduktan sonra doktora gitme kararı alırlar. Hipofiz bezi tümörü, birçok zaman hipofiz bezinin ön kısımlarında kendisini gösterirler ve burada bölgenin üçte ikilik bir kısmını hede alırlar. Bilindiği gibi hipofiz bezi, insanlarda hormonal salgılar için sinyaller göndermektedir. Bu sinyalleri ise hipofiz bezi, yine salgı yaparak sağlamaktır. İnsanlarda gülme, titreme, korkma ve heyecanlanma gibi daha birçok eylemin yapılmasında hipofiz bezinin etkisi vardır. Bu nedenle hipofiz bezinde oluşan tümörler salgılamayı engellediklerinde insanların gülmelerinden gelişmelerine kadar çok çeşitli şekillerde sorunlar ortaya çıkar.

Hipofiz bezi tümörü belirtileri:

Baş ağrısı: Meydana gelen baş ağrıları genellikle başın arka kısımlarında meydana gelir. Hipofiz bezi, konum olarak beynin hemen altında yer aldığı için bu bölgelerde görülen ağrı kimi zaman burunun iç kısımlarında bile hissedilir. Genel olarak bu ağrılar baş ağrısı olarak isimlendirilir. 

Görme problemleri: Hipofiz bezi üzerinde oluşan tümörler bu bölgede gelişim göstererek iç basıncın artmasına neden olurlar. İç basıncın artması ise insanlarda görme eyleminin gerçekleşmesini sağlayan sinirlere etki ederek yavaş yavaş görme problemleri de ortaya çıkabilmektedir. 

Adet düzensizlikler: Kadınlarda meydana gelen bu rahatsızlık, direk olarak hipofiz bezlerinde salgılamanın yapılamaması ya da aşırı yapılması durumundan kaynaklanmaktadır. Hormonal bir sorun olarak kabul edilen bu durumun düzeltilebilmesi için hipofiz bezi tümörü tedavi edilmelidir.

Cinsel iktidarsızlık: Hipofiz bezi tümörü, erkeklerde hormonal olarak dengelerin bozulmasına bağlı olarak cinsel iktidarsızlık gibi rahatsızlıkların ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Bu durum kadınlarda olduğu gibi erkeklerde de hormonal bir problem olarak ele alınır.

Dengesiz ruh hali: Erkeklerde ve kadınlarda bu tümörün ortaya çıkması durumunda kişi aniden sinirli halden mutlu hale geçebilir. Bu durum da salgılamaların yapılamamasına bağlı olarak gerçekleşmektedir. 

Kısırlık: Hormonların olumsuz bir şekilde etkilenmesi durumunda hipofiz bezi tümörü, insanlarda kısırlığa neden olabilir. Bu durum kimi zaman geçici, kimi zaman ise kalıcı olarak meydana gelebilir. 

Hipofiz bezi tümörü, günümüze kadar yapılan araştırmalar sonucunda neden ortaya çıktığı bilinememiş bir hastalıktır. Bu hastalığın tam olarak nedeni bilinemese bile genellikle genetik olarak aile içerisinde bu sorunu yaşamış olan bireylerin yakın akrabalarında bu durum ortaya çıkabilmektedir. Bu nedenle bazen aile içerisinde gerekli olan önlem kişilerde hipofiz bezi tümörü ortaya çıkmadan alınabilmektedir. 

Hipofiz bezi tümörü nasıl tedavi edilir

Hipofiz bezi tümörünün tedavisinde çeşitli tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Bunlar;

Aktif izlem: Diğer ted]]> Hipofiz Glandı https://www.hipofiz.gen.tr/hipofiz-glandi.html Mon, 26 Nov 2018 08:26:25 +0000 Hipofiz glandı: Vücuttaki hücrelerin yenilenmesi ve bölüne­rek çoğalabilmesi, başka bir deyişle, büyüme ve yaşamın devamlılığının sağ­lanabilmesi için gerekli olan birçok madde hipofizde sentezlenir; bu maddeler me Hipofiz glandı: Vücuttaki hücrelerin yenilenmesi ve bölüne­rek çoğalabilmesi, başka bir deyişle, büyüme ve yaşamın devamlılığının sağ­lanabilmesi için gerekli olan birçok madde hipofizde sentezlenir; bu maddeler metabolizma faaliyetlerinin büyük bir kısmını başlatır ve denetler. Hipofiz bezinin (gland) ağırlığı 600 miligramdır. Endokrin bezler çeşitli hormonları üretip dolaşıma salgılayarak vücudun diğer kısımlarındaki hedef organları uyarıp fonksiyonel olmasını sağlarlar. Vücutta hipofiz bezi dışında bulunan endokrin bezler şunlardır; tiroid bezi, pankreas bezi, böbrek üstü, paratiroid bezi,  erkeklerde testisler ve kadınlarda yumurtalıklar. Bunlardan başka birçok dokuda da  lokal olarak çeşitli hormonlar belli miktarda üretilir. Hormonlar, vücutta belirli doku ve organlarda üretilip salgılanan ve tesirlerini belirli organlar da gösteren maddelerdir. 

Hipofiz glandı (bezi) iki bölümden oluşur ve ön bölümüme ‘’ön Hipofiz’’ ya da tıp dilinde adenohipofiz denir.  Arka bölümde ‘’arka hipofiz’’ ya da tıp dilinde posterior hipofiz denir.  Ön taraf hipofizin %75-80’nini oluşturur. Ön Hipofizden altı tane hormon salgılanır. Hipofiz bezinden salgılanan hormonlar sayesinde vücutta bulunan diğer salgı bezleri faaliyete geçerek onların hormon yapmasını sağlar. Yani hipofiz bezi bir yönetmen gibi vücuttaki tüm salgı bezlerini kontrol etmektedir.

Ön hipofizden salgılanan hormonlar:

 • FSH (Follikül stimüle edici hormon)
 • Prolaktin (süt salgılatıcı hormon)
 • LH (lüteinize edici hormon)
 • ACTH (Adrenokortikotropik hormon)
 • TSH (tiroid stimüle edici hormon)
 • Büyüme Hormonu veya diğer adıyla Growth Hormon

Arka hipofizden salgılanan hormanlar:

 • Oksitosin
 • ADH (anti-diüretik hormon) veya diğer adı vazopressin
Vücuttaki hormonların salgılanması için önce hipotalamustan bazı hormonlar salgılanmakta, salgılanan hormonlar hipofize gelmesiyle hipofizden diğer hormonları salgılanmasını sağlar. Sonraki aşamada ise hipofizden salgılanan hormonlar vücuttaki diğer salgı bezlerine giderek o salgı bezlerinden bazı hormonların salgılanmasını sağlamaktadır. "Hipotalamus-hipofiz-salgı bezi ekseni" adı verilen bu yol vasıtası ile hormonlar  gün içinde salgılanmaktadır. Hipofiz bezinin çalışmasında olabilecek olumsuz durumda diğer salgı bezleri de etkilenecek olması sebebiyle vücutta sayılamayacak kadar rahatsızlıklar ortaya çıkabilir.
]]>
Hipofiz Ameliyatı https://www.hipofiz.gen.tr/hipofiz-ameliyati.html Mon, 26 Nov 2018 19:41:21 +0000 Hipofiz Ameliyatı; Hipofiz ameliyatları, hipofiz bezleri üzerinde oluşan adenom adı verilen tümörlerin cerrahi yöntemler ile alınmasıdır. Hipofiz adenomu gelişen hastaların sadece yüzde 10'u ameliyat edilmektedir. Yüzde 9 Hipofiz Ameliyatı; Hipofiz ameliyatları, hipofiz bezleri üzerinde oluşan adenom adı verilen tümörlerin cerrahi yöntemler ile alınmasıdır. Hipofiz adenomu gelişen hastaların sadece yüzde 10'u ameliyat edilmektedir. Yüzde 90 oranında ise ilaçla tedavi başarılı olmaktadır. Hipofiz bezleri beynin içinde yer almadığı için beyin ameliyatı olarak düşünmemek gerekir. Bazı hastalar bu tür bir cerrahi operasyonun beyin ameliyatı gibi zorlu olduğunu düşündüğünden ameliyat kararı verirken çekinceler yaşamaktadır fakat doktorunuzun da izah edeceği şekilde hipofiz bezleri beynin içinde yer almadığından hipofiz ameliyatı korkulacak bir şey değildir. 

İlaçla tedaviye rağmen hastalığın ilerlediği durumlarda MR testi yapılarak hipofiz ameliyatı kararı verilir. Ameliyat kararından sonra hormon testleri, fizksel muayene, nörolojik muayene ile kesin tarih belirlenir. 

Fakat hipofiz bezi üzerinde oluşan bazı adenomlarda ilaçlı ameliyat önce yapılırken ilaçlı tedavi sonraki süreçte yapılabilir. İlk olarak cerrahi müdahale yapılan ve sonra ilaçlı tedaviye geçilen Hipofiz adenomları 2 tanedir; bunlardan birincisi aşırı kortizon salgılayarak Kuşing hastalığına neden olan hipofiz adenomu, ikincisi ise büyüme üzerinde etkili olan groft hormonunu aşırı salgılayan hipofiz adenomu. Bu adenomlar tespit edildikten hemen sonra ameliyata alınır ve ilaçlı tedaviye ameliyat sonrası başlanır. 

Üreme hormonları üzerinde etkili olan hipofiz adenomları e diğer adenomlarda ise önce ilaçlı tedavi uygulanır, ilaçla tedaviden yanıt alınamadığı durumlarda ameliyat kararı verilebilir ya da ışın terapisi uygulanır.  

Günümüzde birçok hastane bu ameliyatı kolaylıkla gerçekleştirebilmektedir. Hipofiz ameliyatlarında klasik yöntem ile endoskopik yöntem olmak üzere iki farklı teknik uygulanmaktadır. 

Klasik Yöntemle Hipofiz Ameliyatı,

Klasik yöntemle Hipofiz ameliyatı
nda burun yolu ya da dudak altından giriş yapılarak sinüsler yolu ile hipofiz bezlerine ulaşılır. Yaklaşık 100 yıldır uygulanan bu yöntem pek çok cerrahi merkezde hala uygulanmaktadır. Mikroskop altında yapılan cerrahi müdahalede hipofiz bezleri üzerine baskı yapan adenomlar beyin cerrahı tarafından mikro cerrahi aletleri kullanılarak skopi ile temizlenir. Kişi ameliyattan bir hafta sonra normal hayatına geri dönebilir. Klasik yöntemle gerçekleşen Hipofiz ameliyatlarının ardından ameliyat için açılan kanalların iyileşmesine kadarki süreç içerisinde burun kanaması, burunda tıkanıklık hissi oluşabilir. Burun tamponu kullanılabilir. 

Endoskopik Yöntemle Hipofiz Ameliyatı,

Endoskopik yöntemle Hipofiz ameliyatı
ise en yeni ameliyat türlerinden biridir. Burada ameliyat kulak burun boğaz uzmanları ve beyin cerrahından oluşan bir ekip ile navigasyon sistemleri kullanılarak gerçekleştirilir. Klasik yöntemdeki gibi burun tamponu kullanılmaz. Operasyon sonrasında kişi 2 ya da 3 gün içerisinde normal hayatına dönebilir. Klasik yöntemde karşılaşılan ameliyat sonrası burun kanamaları, burunda tıkanıklık hissi bu yöntemde ortaya çıkmaz. Kulak burun boğaz ekibi ile birlikte ameliyata giren beyin cerrahı iki elini daha rahat şekilde kullanabilmekte ve endoskopik görüntüleme sayesinde hipofiz bezi üzerindeki adenomları en ince ayrıntılarına kadar temizleyebilmektedir.  

Endoskopik yöntemin klasik yönteme kıyasla en önemli avantajı hipofizi içinde barındıran anatomik yapının endoskoplar sayesinde rahatlıkla görülebilmesi, mikroskop altında yapılan müdahaleye oranla hastalığın tüm bölgeden temizlenmesinin sağlanmasıdır. Diğer bir avantajı ise operasyon sonrası oluşabilecek komplikasyonları en aza indirerek hastanede kalış süresini azaltmak olduğu söylenebilir. 
]]>
Hipofiz Makroadenomu https://www.hipofiz.gen.tr/hipofiz-makroadenomu.html Tue, 27 Nov 2018 09:54:29 +0000 Hipofiz makroadenomu: Hipofiz bezi, beyinde her iki gözün arka tarafında küçük bir bezdir. Hipofiz bezinde bazen tümör oluşumu görülür. En çok görülen prolaktinoma adı verilen, prolaktin salgılayan tümördür. Baze Hipofiz makroadenomu: Hipofiz bezi, beyinde her iki gözün arka tarafında küçük bir bezdir. Hipofiz bezinde bazen tümör oluşumu görülür. En çok görülen prolaktinoma adı verilen, prolaktin salgılayan tümördür. Bazen de büyüme hormonu, TSH salgılayan tümörlerde bulunur. Hipofiz bezinde yer alan hücrelerden birinin anormal olarak çoğalması ve bir tümör oluşturmasına adenom adı verilmektedir. Bu tümörler çoğunlukla iyi huylu bir tümördür. Adenomlar 1 cm'den küçükse mikroadenom, 1 cm'den büyükse makroadenom adı verilir.

Hipofiz adenomunun belirtileri:
 • Hipofiz bezi etrafındaki yapıları baskıya uğratır,
 • Hipofiz bezindeki bir kısım hücreleri ezerek onların normal hormon salgılamasını engelleme,
 • Bir hormonun aşırı salınımı,
 • Tümörün içine kanama
Hipofiz adenomları ya fazla hormon salgılanmasına ya da az salgılanmasına sebep olmaktadır.

Hormonların fazla salgılanması;
 • büyüme hormonu aşırı salınımı
 • erişkinde akromegali, çocuk ve gençlerde jigantizm (devlik).
 • yüz hatlarında kabalaşma.
 • el, ayak ve çenede büyüme.
 • karpal tünel sendromu
 • ciltte kalınlaşma, ses kabalaşması.
 • adrenokortikotropik hormon aşırı salınımı.
 • diabet.
 • kortizon aşırı yapımına neden olur.
 • kalpte büyüme.
 • ince cilt, kas zayıflığı.
 • cushing hastalığına neden olur.
 • karında yağ depolanması.
 • kanamaya eğilim, cilt yaralanmaları, hipertansiyon.
 • tiroid uyarıcı hormon aşırı salınımı.
 • kemikler zayıflar ve kolayca kırılır.
 • kalp hızında artma.
 • enfeksiyona eğilim.
 • kilo kaybı.
Hipofiz Makroadenomu hormon salım azlığı;
 • enerji azlığı, düşük kan basıncı.
 • kıllarda dökülme.
 • soğuğa dayanıksızlık.
 • cinsel isteksizlik.
 • kas zayıflığı.
Hipofiz Makroadenomu teşhis: 

Bireydeki belirtiler, teşhis konusunda hekimi yönlendirir. Kanda hormon seviyelerine bakılmalıdır. İdrar testleri yaptırılmalıdır. Günümüzde en geçerli teşhis yöntemi MR’dır. Hastalığı beyin cerrahisi ve endokrinoloji hekimleri tedavi etmektedirler.

Hipofiz Makroadenomu tedavi: 

Bu çoğunlukla tümörün boyutu ve salgılanan hormona göre değişiklik gösterir. Adenom, prolaktin salgılıyorsa çoğunlukla ilaçla tedavi edilir. Büyüme hormonu salgılayan adenomlarda da bazı ilaçlar kullanılabilmektedir. Tümör  çevre dokulara baskı yapıyorsa ve büyükse ilk tedavi seçeneği genellikle cerrahi müdahaledir. Hastaların genelinde burun deliğinden ulaşılarak tümör çıkartılır. Bir kısım hastalardaysa kraniotomi yöntemi uygulamak gerekebilir. Bir kısım hastalarda  gamma knife radyocerrahisi  metodu uygulanmaktadır.
]]>
Hipofiz Mikroadenomu https://www.hipofiz.gen.tr/hipofiz-mikroadenomu.html Tue, 27 Nov 2018 11:11:32 +0000 Hipofiz Mikroadenomu, Hipofiz bezi vücutta bulunan hormonların merkezi kontrolünü düzenleyen ana salgı bezi olarak görev yapar. Hipofiz mikroadenomları bezin içindeki muhtelif hücrelein varlığından kaynaklanır ve tipik olar Hipofiz Mikroadenomu, Hipofiz bezi vücutta bulunan hormonların merkezi kontrolünü düzenleyen ana salgı bezi olarak görev yapar. Hipofiz mikroadenomları bezin içindeki muhtelif hücrelein varlığından kaynaklanır ve tipik olarak yavaş büyürler. Hipofiz mikroadenomları nispeten sık olup erişkinlerde 1/1000 olarak görülür.

Hipofiz kaynaklı tümörlerin çoğunluğu iyi huylu olup adenom olarak adlandırılır.
 • Bu adenomlar tipik olarak çok  yavaş büyürler,
 • İyi huylu olabilmelerine rağmen komşu dokulara yayılabilir,
 • Kanserleri nadirdir.
Mikroadenomlar boyutlarına göre 2 ye ayrılır. 1 cm’den küçük çaplı olanlara mikroadenom, büyük olanlara makroadenom denir. Hipofiz urları genel olarak hormon yapan ya da yapmayan olarak değerlendirilir. Hormon yapan tümörler aşırı miktarda aktif hormon üretirler. Hastalar genel olarak hormon dengesizliği ile ilgili bulgular gösterir. Hormon salgılamayanlar büyüklüğüne bağlı olarak yakın dokulara yaptığı baskı ile ilgili bulgular verir. Büyük olan tümörler normal hipofiz bezini baskılayarak hipofiz yetersizliğine yol açarlar. Hormon salgılamakta olan büyük tümörlerde hormon bulgularına ek olarak beyin basısına bağlı bulgularda görülebilir.

Hormon salgılayan hipofiz mikroadenomları en sık görülenler prolaktin salgılayan mikroadenom; prolaktinom olup kadınlarda adet olamama ve göğüslerden süt gelmesine neden olur. Growth hormon (büyüme hormonu) salgılayan mikroadenom erişkin hastalarda akromegaliye çocuklarda gigantizme yol açabilir. ACTH salgılayan mikroadenom cushing hastalığını yapar. Tiroidi uyaran hormon salgılayan mikroadenomlar hipertiroidizme neden olur.

Mikro hipofiz tümörlerinin kitle etkisinden kaynaklanan bulgular
 • Tümör yukarı doğru büyüdüğünde görme alanının dış kesimlerinde görme kaybına yol açabilir.
 • Öne doğru büyüdüğünde görme sinirini sıkıştırdığı için görme azalımına, renkleri algılamada bozukluğa yol açabilir.
 • Tümör normal hipofizi baskıya uğrattığı için hastalarda cinsel fonksiyon bozukluğu,
 • Cinsel isteksizlik hali,
 • Düşük kan basıncı durumu,
 • Halsizlik,
 • Strese karşı dayanıksızlık,
 • Tiroid fonksiyonlarında azalma görülebilir.
Stalk etkisi ur beyin ile hipofiz bezi arasındaki stalk denen bağlantıya bası yaparak prolaktin hormonu düzeyinin yükselmesine sebep olur. Bu durum kadınlarda ise adet durmasına değil de adet düzensizliğine yol açabilir. Bu olay prolaktinom ile stalk etkilenmesini ayırt etmede önemlidir.

Hipofizer Apopleksi: Hipofiz mikroadenomları birden içine kanama yaparak ani boyut artışına neden olur. Bu durum genellikle aniden şiddetli baş ağrısı ve görme kaybıyla başlar. Acil cerrahi müdehale gerektirir. Hormon salgılayan urlarda endokrinolojik destek gereklidir. Cushing hastalığının teşhisi çok zor olup özel hormon testlerin yapılması gerekir. Özel hipofiz protokolu ile mrg de 4 mm.den büyük adenomlar bulunabilir.

Medikal Tedavi: Hormon salgılayan tümörler bir endokrinolog ile beraber tedavi olmalıdır. Prolaktinomlar sıklıkla sadece medikal tedavi olmalıdır. Medikal tedavisi akromegali ve cushing rahatsızlığında önemli rol oynar. Ameliyat öncesi mevcutsa hipofiz yetmezliğinin tedavisi şarttır. Yeterli olmayan kortizol veya tiroid düzeyi önemli olduğundan tedavi edilmelidir.

Cerrahi Tedavi: Hipofiz mikroadenomlarının büyük çoğunluğu burundan endoskopik ve mikrotekniklerle en iyi şekilde çıkarılır.

Radyoterapi: Stereotaktik radyoterapide tümöre yüksek miktarda radyasyon verilirken normal hipofiz bezi hariç yakın beyin dokusu sadece bir doz radyasyon alır. Bu nedenle radyoterapinin ana risklerinden birisi geç dönemde hipofiz yetmezliğine yol açması durumudur. Tipik olarak bu olay tedaviden uzun zaman sonra olur ve eksik hormonların yerine konmasını gerektirmektedir. Radyoterapi cerrahi olarak kür elde edilemeyen ve ilaç te]]> Hipofiz Kanseri https://www.hipofiz.gen.tr/hipofiz-kanseri.html Wed, 28 Nov 2018 05:36:11 +0000 Hipofiz Kanseri; sebep olan tümörler hipofizin ön kısmında bulunurlar. Bu bölgede oluşan tümörler genellikle yavaş büyüyen ve iyi huylu kitlelerdir. Kötü huylu tümörler ise bu bölgede nadir şekilde görülürler. Hipofizde m Hipofiz Kanseri; sebep olan tümörler hipofizin ön kısmında bulunurlar. Bu bölgede oluşan tümörler genellikle yavaş büyüyen ve iyi huylu kitlelerdir. Kötü huylu tümörler ise bu bölgede nadir şekilde görülürler. Hipofizde meydana gelen bu tümörler beyinde oluşan tümörlerin % 15 ' ini meydana getirirler. Hipofiz tümörleri ikiye ayrılır. Bunlar salgılama yapan tümörler ve salgılama yapmayan tümörler olarak adlandırılır. Bu isimler hormonsal olaylara göre verilmiştir. 

Hipofiz Kanseri Ne Sıklıkla Ve Kimlerde Görülür

Bütün yaş gruplarında görülebilen hipofiz tümörü genel olarak 30 - 60 yaş aralığında kendini daha çok gösterir. Yetişkin bireylerde görülme olasılığı daha fazladır. Beyinde menenjioma ve glioma tümörlerinden sonra en sık görülen beyin tümörü çeşididir. Hormonsal etkisi fazla olan tümörler genç bireylerde daha fazla görülmektedir. Hormonsal etkisi azalmış tümörler ise daha ileri yaştaki bireylerde görülmektedir. Toplumun büyük çoğunluğunda bu tümörler bulunmaktadır. Fakat kötü huylu olmadıkları için bir bulguya rastlanılmaz. 

Hipofiz Kanserinin Belirtileri ;

Beyinde birden fazla hipofiz tümörü türü görülebilir. Belirti, boyut, özellik ve tip bakımından bu tümörler farklılık gösterebilir. Örnek verecek olursak 10 mm' den küçük boyuta sahip hipofiz tümörlerine mikroadenoma ve 10 mm' den büyük boyuta sahip olanlarına da makroadenoma adı verilmektedir. Hipofiz kanseri olan hastalarda bazen hiçbir bulgu gözlenemez. Bazen ise başka bir rahatsızlıktan dolayı yapılan kontrollerde belirtileri ve bulguları ortaya çıkabilir. Kısaca bazı belirtilerini sıralayalım :
 • Görme bozuklukları
 • Kadınlarda adet döneminde ortaya çıkan değişiklikler
 • Kısırlık
 • Çok fazla yada çok az miktarda anne sütü üretimi
 • Erkeklerde hormonsal bozukluktan dolayı cinsel iktirdarsızlık
 • Çok fazla ACTH ( adrenokortikotrop hormon ) üretiminden dolayı Cushing Sendromu
 • Sabırsız olma durumu
 • Ruh halinde değişkenlik gösteren tavırlar
 • Sebebi olmayan yorgunluklar 
 • Aşırı hormonsal büyümeden kaynaklı kemik kalınlaşması ve büyümesi
Bu belirtiler bir kaç farklı sebeple ortaya çıkabilir ve bulgularına rastlanabilir. Hormonların fazla büyümesinden dolayı ortaya TSH, Prolaktin, ACHT, FSH ve LSH gibi rahatsızlıklar ortaya çıkabilir. Hormonların az üretilmesinden dolayıda yine TSH, Prolaktin, ACHT görülebilir. Ancak görülen rahatsızlıklar değişebilir.

Hipofiz Tümörünün Nedenleri ;

Bilim ve tıp dünyası hala bu konuyla ilgili birçok araştırma yapmaktadır. İnsan beyninde oluşan bu tümörün nedeni veya nedenleri hala bilinmemektedir. Hormonsal sebeplerden ortaya çıktığı gözlemlenmekte ve bulgular üzerine hala araştırmalar yapılmaktadır. Fasulye tanesi boyutlarında olan hipofiz bezi çok ufak olmasına rağmen bütün vücudu etkilemektedir. Kan basıncı, büyüme ve üreme gibi fonksiyonel olayların düzenlemesi görevi bu bezin ürettiği hormonlara bırakılmıştır. İnsanlarda bazen hipofiz tümörü kalıtsal olarak görülse de bilim insanları bunun öle olmadığına inanmaktadır. Kalıtsal değil sonradan ortaya çıkan bir olay olduğunu savunmaktalar.
]]>
Hipofiz Bezinde Kist https://www.hipofiz.gen.tr/hipofiz-bezinde-kist.html Wed, 28 Nov 2018 18:11:59 +0000 Hipofiz bezinde kist, genellikle 1 cm den sonrasında sıkıntıya yol açmaktadır. Hipofiz bezinde kist oldukça yaygındır. Hipofiz bezinde kist genellikle iyi huylu olup, beyinde başka organlara yapılmamaktadır. Yıllar sonrasınd Hipofiz bezinde kist, genellikle 1 cm den sonrasında sıkıntıya yol açmaktadır. Hipofiz bezinde kist oldukça yaygındır. Hipofiz bezinde kist genellikle iyi huylu olup, beyinde başka organlara yapılmamaktadır. Yıllar sonrasında büyüme özelliği göstermektedir. Diğer kistlerden bir diğer farklılığı ise aşırı hormon yaymasıdır. Hipofiz  bezi iki kısma ayrılmaktadır. Bunlar ön ve arka lob diye adlandırılmaktadır. Hipofiz bezinde kisttin büyümesi hipofiz bezinin sıkışmasına ve hormon yapısında bozulmaya yol açmaktadır. Hipofiz bezinde kistte boyutta herhangi bir artış hipofiz ve çevresinde bulunan dokulara zarar vermektedir. Bu dokular birden çok dokuyu sıkıştırabilmektedir. Hipofiz bezinde kist optik sinire basısı nedeniyle görme bozukluğu, beyin dokusuna basınç olması durumunda ise baş ağrısı oluşturmaktadır. Hipofiz bezinde kist bazı hastalarda hipofiz bezinde hormonal artışlara da yol açmaktadır. Buda kadınlarda adet düzensizliği, göğüs ağrısı, kısırlık ve erkeklerde iktidarsızlık geliştirebilmektedir. Bazı erişkin hastalarda ise hipofiz bezinde oluşan kist hormonun üretiminin artması durumun da ellerde, ayaklarda, kıkırdak büyümeye, kulaklar ve kaşlarda yükselmeye yol açmaktadır. Bunların yanı sıra kalp, yüksek tansiyon ve diyabette bozukluklarına yol açmaktadır. 

Hipofiz bezinde kistin teşhisi nasıl yapılmaktadır 

Uzman doktor tarafından yapılan fiziksel muayene sonrasında oluşan değişiklikler araştırılmalıdır. Bu değişiklikler ağrı, ellerde sızlama ve aşırı terlemedir. Erişkin hastalarda el ve ayaklarda oluşan büyümeler uzman doktor tarafından dikkate alınmalıdır. Hastalarda oluşan görme bozukluğu da araştırmalıdır. Bunların yanı sıra kan testinde  hormon düzeyinin yüksek çıkması da özel kan testlerinin yapılmasına yol açmaktadır. Kan da hormon değerinde artış olması beyin tomografisi ve emarla hipofiz bezinde kisti saptanmaktadır. 

Hipofiz bezinde kisti belirtileri nelerdir 

Hipofiz bezinde kistte şikayetler kistin büyüklüğüne ve tipine göre  değişkenlik göstermektedir. Kistin büyük olması hastada körlüğe, baş ağrısı, hipofiz bezinden fonksiyon bozukluğu, hipotiroidizme, adrenal yetersizliği, kısırlık ve adet düzensizliği gibi belirtiler göstermektedir. 

Hipofiz bezinde kist hangi komplikasyonlara yol açmaktadır 

Hipofiz bezinde kistlerde komplikasyonlar da tümörün boyutu ve beyine yaptığı basınçla artış göstermektedir. Hipofiz bezinde kistin komplikasyonları arasında hidrosefali, kadar içinde basınç artışı, gözde körlük, kistin bulunduğu bölgede kanama ve hipofiz bezinde kist anormal değişikliklere yer almaktadır. 

Hipofiz bezinde kistin tedavisi nasıl yapılır 

Hipofiz bezinde kistin tedavisi hangi hormon ürettiğine ve boyutuna bağlılık göstermektedir. Ayni zamanda  erken teşhis kistin tamamen tedavi edilmesine kolaylaştırmaktadır. Bazı hipofiz bezi kistlerinde radyasyon tedavisi de yapılmaktadır. Hipofiz bezinde kist boyutu büyük olduğu durumlarda ise cerrahi müdahale edilmesi gerekmektedir. Hipofiz bezi küçük olduğu için cerrahi uzmanının çok iyi cerrah olması gerekmektedir. Hipofiz bezinde kist ortadan kaldırması sırasında hipofiz bezi zarar görme ihtimali çok yüksektir. Zarar görmesi durumunda ömür boyu hormon ilacı kullanılmaktadır. Hipofiz bezinde kist tedavisinde ameliyat mümkün değilse radyasyon tedavisi de uygulanabilmektedir. 
]]>
Hipofiz Anatomisi https://www.hipofiz.gen.tr/hipofiz-anatomisi.html Thu, 29 Nov 2018 02:56:11 +0000 Hipofiz Anatomisi; Hipofiz, beyin tabanında yer alan, ağırlığı 400 ila 900 mg ağırlığında değişen, kırmızımtrak oval renkli bir endokrin sistem bezidir. Ağırlığına kıyasla vücutta en fazla kan alan doku hipofiz bezleridi Hipofiz Anatomisi; Hipofiz, beyin tabanında yer alan, ağırlığı 400 ila 900 mg ağırlığında değişen, kırmızımtrak oval renkli bir endokrin sistem bezidir. Ağırlığına kıyasla vücutta en fazla kan alan doku hipofiz bezleridir. Endokrin sistem ile sinir sistemi arasındaki en büyük kontrol ağı olarak işlev görür. 
Hipofiz bezi tam olarak beynin içinde yer almamakla birlikte alt ve yan kısımlarından beyin zarı ile karışmış bir kapsülle çevrilidir. Hipotalamusun altında bir çıkıntı gibi uzanan hipofiz bezi 12*8*6 mm boyutlarında olup gebelik döneminde ağırlığı ve boyutları değişebilir. Bu değişiklik gebelik sonrasında eski haline döner ve yaşlanma ile birlikte hem kadınlarda hem de erkeklerde hipofiz bezi küçülebilir. 
Bütün iç salgı bezlerinden sorumlu olan hipofiz bezi anatomik olarak incelendiğinde 3 parçadan oluştuğu görülür. Bunlar epitel dokunun yer aldığı ön lob, sinir hücrelerinden oluşan arka lob ve MSH üretimi yapan ara lob olarak isimlendirilir. Bu 3 lob hipotalamus ile bağlantılı olmakla birlikte hipotalamusunda kontrolü altındadır. Ayrıca morfolojik ve fonksiyonel olmak üzere iki farklı embriyolojik bölgeden oluşmaktadır.

Hipofiz anatomisi içinde yer alan lobların her biri farklı görevler üstlenirler. Ön lob, ACTH adı verilen ve kandaki kortizol seviyesini ayarlayan hormonlardan sorumludur. Kortizonun arttığı ya da azaldığı durumlarda devreye girer. Ayrıca tiroid bezlerini kontrol eder. Prolaktin ve endorfin hormonlarından sorumludur. Büyüme hormonu bu bölgeden salgılanır. Üremeden sorumlu LH ve FSH yine hipofiz bezinin ön lobunda kontrol edilir. Vücudun temel büyüme, üreme ve sinir sistemini kontrol eden hormon sistemi hipofizin ön lobunda üretilir. Ara lob, ön lob ile bağlantılı olup sadece MSH kontrolünden sorumludur. Yetişkin insan anatomisinde ara lob incecik bir hücre katmanı şeklinde görülür. Arka lob ise hormon üretiminden sorumlu değildir. Hipotalamusun üretiği oksitosin ve vasoperssin gibi hormonlar hipofizin arka lobunda depolanır ve buradan salgılanır. 

Hipofiz anatomisi içinde incelenmesi gereken diğer yapılardan biri de hypophysial portal sistemdir. Beynin her bir yarım bölümü için hipofiz bezinin içinden geçen damarsal bir sistem bulunur. Hypophysialis superior isimli damarlar üst hipofiz ve alt hipofiz arterlerinde birer halka oluştururlar. Bu damarlar hipofiz bezi içinde sistemik kan dolaşımı ve hipotalamus arasındaki kan alışverişini sağlarlar. Salgılanan hormonlar bu damarlar aracılığıyla beynin venöz sinüslerine taşınırlar.
]]>
Hipofiz Bezi https://www.hipofiz.gen.tr/hipofiz-bezi.html Fri, 30 Nov 2018 01:43:32 +0000 Hipofiz bezi, her insanda yaş ve cinsiyet fark etmeden bulunan bir salgı organıdır. Beynin hemen alt kısmında yer alan bu bez, insan vücudunda yapmış olduğu görevler nedeniyle çok büyük önem teşkil etmektedir. Hipofiz bezini Hipofiz bezi, her insanda yaş ve cinsiyet fark etmeden bulunan bir salgı organıdır. Beynin hemen alt kısmında yer alan bu bez, insan vücudunda yapmış olduğu görevler nedeniyle çok büyük önem teşkil etmektedir. Hipofiz bezinin bir diğer adı ise "Pitüiter bez" olarak bilinmektedir. Bu bezin fiziki olarak büyüklüğü yaklaşık bir fasulye tanesi kadardır. Boyut olarak çok küçük olsa bile insan vücudunda birçok görevi yapmaktadır. Büyüklüğüne orantılı olan ağırlığı ise yaklaşık 0,5 gram kadardır. Beyin tabanında yer alan hipofiz bezi, bir çıkıntıya benzediği için bulmak zordur. Her ne kadar küçük ve basit bir organ olsa bile bu bezde meydana gelen küçük sorunlar bile insanlarda çok ciddi rahatsızlıkların oluşmasına neden olmaktadır. Bu nedenle hipofiz bezi tümörü kadınlarda ve erkeklerde çok önemsenmektedir. Hipofiz bezi, beyini sarmalayan zarlarla kaplıdır. Bu şekilde dışarıdan ve diğer organlardan meydana gelecek zararlar hipofiz bezini etkilememektedir. Bu bezin insanlarda yapmış olduğu en genel görev hormon üreterek bunları salgılamasıdır. Bu salgılama işlemi, küçük olan hipofiz bezinin içerisinde bulunan salgı bezleri tarafından yapılmaktadır. Bu nedenle hipofiz, endokrin ve sinir sistemi gibi birimlerin arasında meydana gelen en büyük organizasyon ağı, bu bezler tarafından kontrol edilir. Hipofiz bezi tarafından salgılanmış olan hormonlar direk olarak kana karışır ve kan aracılığıyla gitmesi gereken yerlere ulaştırılır. Bu nedenle hipofiz bezinin dolaşım sistemiyle ortak çalıştığını söylemek mümkündür. Hipofiz bezi, toplam üç parçadan oluşmaktadır. Ön, orta ve arka lop olarak oluşum gösteren bu loplar, epitel doku, sinir hücreleri ve insan embriyosu için ayrılmıştır. Bu bez, ergin olan insanlarda körelmiştir ve daha az görev yapar hale gelmiştir. 

Hipofiz bezinin ön lobunun yaptığı görevler:
 • ACTH olarak adlandırılan Adrenokortikropik hormon salgılanması,
 • Tiroid uyarıcı hormon salgılanması (Direk olarak böbrek üstü bezlerinin ürettiği hormonların üretilebilmesi için böbrek üstü bezlerine gönderilen sinyalden sorumludur. Bu uyarının yapılmaması durumunda üreme sisteminden vücudun diğer genel sistemine kadar birçok sorun meydana gelmektedir.)
 • Büyüme hormonu: Erkeklerde sakal bıyık, vücut gelişimi ve kas oluşumu, kadınlarda ise meme büyümesi, genital kullanma, rahim gelişimi gibi durumların oluşmasında bu hormonun önemi vardır.
 • Prolaktin hormonu: Kadınlarda gebeliğin gerçekleşmesi durumunda diğer salgı hormonlarının oluşmasında etkilidir. Aynı zamanda meme bezlerinin ve süt salgısının yapılmasında önemli yer alır. 
Hipofiz bezinin arka lobunun yaptığı görevler: 

Hipofiz bezi arka lobunda herhangi bir hormon üretimi bulunmamaktadır. Bu bölgeden salgılanan çeşitli hormonlar hipotalamus adı verilen beyin bölgesinde üretilmektedir ve depolanmaktadır. Bu bölgeden ise oksitosin ve vasopressin hormonları salgılanır.

Hipofiz bezi ara lobun görevleri:

Sadece insanlarda değil diğer çoğu canlıda hipofiz bezi üzerinde bir ara lob bulunmaktadır. Özellikle yetişkin insanlarda çok ince bir şekilde bulunan bu ara lob işlev olarak tam bir şekilde açıklanamamıştır. Fakat ön loba ait olduğu için MSH üretimi yapmaktadır. 

Hipofiz bezinin diğer görevleri nelerdir
 • Kan basıncının oluşması ve düzenlenmesinde hipofiz bezi önemli bir yer tutar.
 • Hamileliğin tüm kontrolü hipofiz bezinin salgılayacağı hormonlar sayesinde gelişmektedir. Bunun yanında ayrıca doğum sırasında döl yatağının üzerinde bulunan kasların kasılmasını sağlayarak doğumun kolaylaşmasına etki eder. 
 • Erkekelrde ve kadınlarda cinsel organ gelişiminde hipofiz bezi önemli görevler yapar.
 • Vücutta genel olarak su dengesinin sağlanması için hormonlar salgılar.
 • Besinlerin enerjiye dönüşmesi yani metabolizmanın çalışmasında]]> Hipofiz https://www.hipofiz.gen.tr/hipofiz.html Fri, 30 Nov 2018 03:04:31 +0000 Hipofiz, yada başka bir adıyla Pitüiter bez 0,5 gram ağırlığında bir fasülye tanesi büyüklüğünde olan endokrin bir bezdir. Beyin tabanının altında bulunur. Bir çıkıntı şeklinde uzanır. Beyni örten zar ile etrafı çevr Hipofiz, yada başka bir adıyla Pitüiter bez 0,5 gram ağırlığında bir fasülye tanesi büyüklüğünde olan endokrin bir bezdir. Beyin tabanının altında bulunur. Bir çıkıntı şeklinde uzanır. Beyni örten zar ile etrafı çevrilidir. Bütün iç salgı bezlerini denetleyerek hormon üretir ve bu ürettiği hormonu salgılayarak Hemostasiyi düzenler. Hipofizin görevi bütün endokrin ve sinir sistemi arasındaki bağlantıyı kontrol eder. Hipotalamusun salgılamış olduğu RF, kan yolu sayesinde hipofizi uyarır ve hormon üretmesini sağlar.

  Hipofiz, ön, arka ve orta lob olmak üzere 3 bölüme ayrılır. Ön lop epitel doku arka lob ise sinir hücrelerinden meydana gelmektedir. Ara lob herkeste görülmesine rağmen bütün insanlık ırkında körelmiştir. 

  Ön hipofiz bezinden toplam 6 adet hormon salgılanır. Bunlar şu şekildedir.
  • ACTH, Böbrek üstü bezlerinde bulunan hormonların salınımı ile ilgilidir. Stres, üzüntü, ameliyat, depresyon, ateş gibi olaylar salınımını arttırır.
  • Proaktin, Genel olarak hipozin salgıladığı süt hormonları ile ilgilidir. Hamilelik dönemin de oldukça yükselmektedir. Başlıca görevi süt salınımını başlatarak devam etmesini sağlamaktır. Proaktin hormonun fazlalığı kadınlarda çeşitli hastalıklara neden olurken az olması da adet düzensizliğinin oluşmasına neden olur.
  • LH, Bu hormonda FSH hormonu gibi üreme organları ile ilgilidir. 
  • Büyüme hormonu, Gece salgılanması çok olurken gündüz azalır. Uyumaya başlandığı ilk anlar dan büyüme hormonu seviyesi en yüksek düzeye çıkar. İleri ki yaşlarda ise salınımı azalır.
  • TSH, Boynumuzda bulunan tiroid bezinin çalışmasını sağlar.
  • FSH, Kadın ve erkek üreme organları ile ilgilidir. Kadınlardaki yumurta oluşumu, erkeklerde sperm oluşmasında etkilidir. Cinsel farklılaşmayı sağlar.
  Arka hipofiz den ise iki adet hormon salgılanır. Bunlarda;
  • ADH, Vücuttaki su dengesini sağlar, Böbreklerde süzülen kanın geri emilmesini sağladığı gibi kalp ve damarlar üzerinde de son derece önemli etkileri vardır.
  • Oksitosin, hamilelik döneminde sütün memeden çıkmasını sağlar.
  Hipofiz; salgıladığı hormonlar bakımından beynimizin en önemli yapı taşıdır diyebiliriz. Bu hormonların az ve ya çok salgılanması bir çok rahatsızlığa neden olmaktadır. Başımıza aldığımız her hangi bir darbe bile hipofiz hormonlarını etkileyebilir. Bu tip durumlarda en yakın sağlık kuruluşuna gidip beyin cerrahı ile görüşmekte fayda vardır.
  ]]>
  Hipofiz Emarı https://www.hipofiz.gen.tr/hipofiz-emari.html Fri, 30 Nov 2018 23:59:24 +0000 Hipofiz emarı, Hipofiz adenomu ile alakalı olarak şüphelendiğinizde beyin cerrahına yönlendirilerek, ilk önce muayene yapılır. Bu muayene sırasında önem arz eden durum periferal görmek muayenesi büyük önem taşımaktadır. Hipofiz emarı, Hipofiz adenomu ile alakalı olarak şüphelendiğinizde beyin cerrahına yönlendirilerek, ilk önce muayene yapılır. Bu muayene sırasında önem arz eden durum periferal görmek muayenesi büyük önem taşımaktadır. Hipofiz bezi ile alakalı durumlarda ilk önce muayene gerekmektedir. Kanda yada idrar testinde hormon düzeylerini tespit edilebilmesi için kontratlı ya da kontratsız olarak emar çekilmesi gerekmektedir. Emar çekimi işlemlerini Hipofiz emarı adını verir. Hipofiz emar işlemi ile hastanın hastalığını daha net bir şekilde görmek mümkündür. Bu tümörü daha ayrıntılı öğrenmek için damar yolu konstrak madde enjekte yöntemiyle edinilir. Bu uygulama ile Hipofiz bezinde hangi boyutlarda tümör olursa olsun hastaya gerekli olan en uygun tedavi, emar sonuçları doğrultusunda yapılacaktır. Hipofiz emarında x-ışınları bulunmamaktadır. Yani radyasyon yer almaz. Bu yüzden beyin yönüyle bir sıkıntı arz etmemektedir. Hipofiz emarı hastalara manyetik akım gönderme ile başlayarak, bu akımın gelen akımı çevirme işlemi yaparak tamamlanır. Emar, hastalara teşhis koymak konusunda yardımcı olan ve var olan hastalar hakkında ayrıntılı bilgi veren teknolojik bir cihazdır. Hipofiz bezi tanısı gibi birçok hastalığın teşhisinin konulmasında yardımcı olur. 

  Hipofiz Emarı neden çekilir

  Beyinde meydana gelen birçok rahatsızlıkların ve hastalıkların nedeni tahlillerde tam olarak ortaya çıkmamaktadır. Geniş ve ayrıntılı bilgi ancak emar çekilerek ortaya çıkmaktadır. Hipofiz bezi için yapılacak olan emar çekimleri sayesinde hastalığın kısa sürede teşhisi konulur ve en düzgün şekilde tedavi planlaması yapılır.

  Emar çekilirken dikkat edilecek hususlar:

  Emar çekimleri yapılmadan önce hastanın aç olması gerekebilir. Bu açlık en az 4 ile 6 saat arasında bir açlık süresi olur. Emar çekimlerinde oluşan manyetik alan insan vücudundaki metalleri çeker. Emar için ilk olarak yapay kalp kapağı, metal piercing, kalça protezi gibi şeylerin vücutta bulunup bulunmadığı ile alakalı hastadan bilgi alınmalıdır. Uzman şüphelendiği ya da bilgi alamadığı durum varsa röntgen çekimi yapılması gereklidir. Tüm metalleri çektiği için gözlük, işitme cihazı, diş protezi gibi metal içerikli maddelerin de çıkartılması istenir.

  Emar cihazının kapalı olan kısmından bazı hastalar klostrofobi den kaynaklı olarak korku yaşamaktadırlar. Bu hastalara da emardan önce sakinleştirici verilir. Hasta yatmadan önce kıyafetlerin hepsini çıkarılması istenilir ve işlem başlar. Emar çekimi işlemi vücuda göre değişerek En fazla 20 dakika içerisinde tamamlanır. Emar çekildikten sonra sonuçlar için bir radyolog tarafından son haline getirilir. Hastanın hasta olan bölgesine göre yorumlanır. Sonuçlar uzman tarafından net bir şekilde değerlendirilir. Tedavi uygulanması için hastayla görüşme yapılır. Zaten hipofiz emarı hastalık için büyük yardımcı ve tedavi planı için önemli bir araçtır.]]>
  Hipofiz Adenomu Ameliyatı https://www.hipofiz.gen.tr/hipofiz-adenomu-ameliyati.html Sat, 01 Dec 2018 23:04:37 +0000 Hipofiz adenomu ameliyatı: Hipofiz beynin en alt kısmında gözlemenin hemen arkasındaki üstte bulunan ve hormon yapımından sorunlu olan bir santim boyundaki bezdir. Hormonları yönettiği için Şef organ olarak adlandırılmaktadı Hipofiz adenomu ameliyatı: Hipofiz beynin en alt kısmında gözlemenin hemen arkasındaki üstte bulunan ve hormon yapımından sorunlu olan bir santim boyundaki bezdir. Hormonları yönettiği için Şef organ olarak adlandırılmaktadır. Adenom ise bir tümördür. Bu tümör iyi huylu olarak tanımlanır. İyi huylu tümör olan adenom, büyüme özelliği olmayan vücudun diğer organlarına yayılmayan organdır. Hipofiz beyinde çok sık bir şekilde rastlanan tümördür. İyi huylu olmasına rağmen bu hastalıkla savaş sırasında bazen büyümektedir. Adenom hormonları bazen de aşırı şekilde Hormon salgılayabilmektedir.

  Hipofiz adenomu ameliyatının yapı itibari ile  farklı tetkikler uygulanabilir. Bu tetkiklerde ortaya çıkan belirtiler iki şekildedir;

  • adenomun kitle özelliği etkisiyle çevredeki dokulara baskı yapması, buna bağlı olarak da baş ağrısına,  Hipofiz hormonlarının yapısının azalmasına ve görme özelliğinin kaybolmasına sebep verir.
  • Adenomun kontrolsüz şekilde hormon üretmesi.

  Hipofiz adenomunun tedavileri çeşitlidir  Adenomun baş bulgularına, hormon  üretim üretmemesine ve tomografi sonuçlarındaki görüntüsüne göre tedavi yöntemi değişir.

  Hipofiz adenomu ameliyatı nasıl bir ameliyattır

  Beynin alt kısmını daha çok ilgilendiren bir ameliyat olmasına rağmen genel olarak beyin ameliyatı olarak kabul edilmez< Ameliyat burun köklerinden girilerek beyin damarına yani Hipofiz bölgesine ulaşılır. Beyin bu ameliyat sırasında etkilenmez. Bu ameliyat daha çok sinir operasyonuna benzer. Hipofiz adenomları da kullanılan en yeni teknik olan endoskoplar ile navigasyon yöntemleriyle uygulanarak yapılan endoskopik Hipofiz ameliyatları kulak burun boğaz uzmanı ya da beyin cerrahi uzmanından bir ekip tarafından işlem gerçekleştirilir. Ameliyat esnasında burun pasajları yolu ile sinirlere ve bu sinirin arka kısmında hipofiz bezibulunduran  sella bölgesine ulaşması aşaması  kulak burun boğaz uzmanı tarafından uygulanmakta iken; Bu aşamadan sonra Hipofiz bezinin Ulaşılması patolojinin çıkarılması Beyin Cerrahi Uzmanı tarafından yapılmaktadır. Kulak burun boğaz uzmanı aynı anda her iki burun Pasajı yolu ile  endoskopik olarak o bölgenin görüntülenmesini sağlarken, diğer burun pasajından beyin cerrahisi uzmanının ellerini kullanarak ameliyat yapabilmesine olanak sağlamaktadır. Endoskopik tedavisi yöntemi ile gerçekleştirilen ameliyatların hemen ardından burun içine tampon yapılması gerekmektedir. Burunda oluşan destekleyin ameliyat sırasında elde edilen kemik ve yumuşak dokular kullanılarak tamir edilmesi vitamini edinmenin sinüs içine yerleşen çeşitli cerrahi materyallerle desteklenmesi ameliyatta yeterli olacaktır. Ameliyat sırasında beyin omurilik sıvısı kaçağı oluşması durumunda Kaçağın oluştuğu bölgede özel cerrahi yöntemler kullanılarak tamir edilmelidir. Bu kaçağa bos  Kaçağı denilmiştir.

  BOs kaçağı olduğu tahmin edilen hastalarda ameliyat sonrasında bunun baskısını azaltmak için Lomber drenaj gerekebilir. Minimal invaziv endoskopik linkedin kullanıldığı ameliyatlarda hastanın hastanede kalma süresi 2 ile 3 gün arasında değişmektedir. Endoskopik tekniğini klasik ameliyat tekniği ile karşılaştırıldığında bu yöntemin en önemli avantajı ameliyat sonrası buruna tampon gerekmemesi, mikroskoplar ile görülmesi mümkün olmayan bölgelerin endoskop kullanılarak görülebilmesi sayesinde hastalığın tam olarak temizlenmesi, Hipofiz içinde barındıran anatomik yapının sinüs yan duvarlarında yer alan sinirlerin damarların kritik anatomik yapıları endoskoplarla kolayca takip edilebilmesi ve hastanın daha kısa sürede iyileşmesini yardımcı olur.

  Hipofiz adenomu ameliyatı sonrası tekrar edebilir mi

  Hipofiz  adenomu ameliyatından sonra tekrar büyüme ihtimali yıllar sonra gerçekleşebilir. Bu sebeple operasyon sırasında yapılan tedavilere rağmen tekrar eden Ademonları ameliyatlarla tedavi edilebilir.Hipofiz adenomu ilaç ile tedavi edilebilir. İlaç tedavisinde normal Adenomların küçülmesi ile mümkündür. Kısa süreli ilaç tedavisi olduğu gibi ömür boyu devam edilme]]> Hipofiz Bezi Küçülmesi https://www.hipofiz.gen.tr/hipofiz-bezi-kuculmesi.html Sun, 02 Dec 2018 08:02:30 +0000 Hipofiz bezi küçülmesi, hipofiz bezinin hasara uğraması neticesi hormonlarını salgılayamaması durumuna hipofiz yetmezliği yada tıp dilindeki isimiyle hipopituitarizm' denir. Hipofiz yetmezliği hipofiz bezinin hasar görmesi s Hipofiz bezi küçülmesi, hipofiz bezinin hasara uğraması neticesi hormonlarını salgılayamaması durumuna hipofiz yetmezliği yada tıp dilindeki isimiyle hipopituitarizm' denir. Hipofiz yetmezliği hipofiz bezinin hasar görmesi sebebiyle olabildiği benzeri hipotalamustan salgılanan hormonların az olması ya da yokluğu neticesi da olabilmektedir. 


Hipofiz bezi küçülmesi olduğunda  hipofizden salgılanan hormonlar daha az salgılanacağından öbür salgı bezlerinde de yetmezlik gelişmektedir. Mesela TSH az salgılandığı zaman tiroid bezi yeterli çalışamaz ve tiroid hormon azlığı (hipotiroidi) meydana gelir. ACTH az salgılandığı amaçlı adrenal bez yetmezliği başka bir deyişle kortizol  hormon yetmezliği meydana gelir. FSH ve LH az salgılanırsa yumurtalık ya da erbezi sıkı çalışamaz. 

Hipofiz bezi küçülmesinin nedenleri:  
 • Hipofiz bezindeki tümörler ve kraniofarinjioma adlı tümör: Hipofizdeki tümörlere adenom denir. Bu tümörler bir cm den iri ise hipofiz hormonlarında eksilme başlamaktadır. Kraniofarinjioma uru da hipofiz yetmezliği yapar. 
 • Doğum  esnasında fazla kanamaya ilişkili hipofiz bezinin harap olması (Sheehan sendromu): doğum sonrasında süt gelmez, regl başlamaz, kıllar dökülür. 
 • Sarkoidoz, hemokromatoz  benzeri hastalıkların hipofiz bezini tutması 
 • Kafa travması geçirenlerde 
 • Hipofize karşı radyoterapi (ışın rehabilitasyonu) görenlerde  2 sene sonra hipofiz yetmezliği gelişmektedir. 
 • Hipofiz ameliyatlarından sonra gelişebilir. 
Hipofiz bezi yetmezliğinde belirti ve bulgular: 

Hipopituitarizmde muayenehane farklılıklar başlıca 2 çeşitli sebebe bağlıdır; 
 • Hipofizde ur varsa ona ilişkili baş ağrısı, görme sahası bozulması meydana gelir.  
 • Hipofiz hormonu azlığına ilişkili salgı bezi yetmezliğine ilişkili şikayetler: İlerleyen hipopituitarizmde ilk olarak büyümek için gerekli  hormon ve FSH, LH  eksilirken son zamanda TSH, ACTH ve ADH'da eksilme görülür. Fakat Bu arada değişiklik  de olabilmektedir. Yetişkinlerde büyüme hormonu  eksikliğinin semptomları silik meydana geldiği amaçlı önce belirtiler FSH ve LH hormon eksikliğine başka bir deyişle erbezi ya da yumurtalık yetmezliğine ilişkin olabilir. 
Hipofiz bezi yetmezliği teşhisi: 

Tiroid hormonları, cinsel ilişki hormonları ve kortizol hormonları tek hastada düşükse hipofiz yetmezliği akla gelir. Kesin teşhis amaçlı birtakım testler yapılması gerekir. 

Hipofiz yetmezliği laboratuvar bulguları ve tedavi:

Eksik durumda olan hormonlar mahaline konur. Başka bir deyişle hangi hormon eksikse o hormon ilacı verilir. ACTH eksikliğinde kortizon ilaçları (hidrokortizon 20-30 mg/gün ya da prednizolon 5-7,5 mg/gün ya da metilprednizolon 4-6 mg/gün) hasta aracılığıyla kullanılır. Operasyon, travma, inflamasyon durumlarında bu doz 2-3 kat arttırılır. TSH eksikliğinde levotiroksin  ilacı kullanılır. Rehabilitasyona yanıt TSH ile değil muayenehane olarak ve serum tiroksin  seviyesine yönelik yapılır. FSH, LH eksikliği amaçlı  bayanlarda östrojen rehabilitasyonu yapılır. Yeterli oranda östrojen rehabilitasyonu ile cinsel ilişki karakterleri meydana gelir ve kemik erimesi önlenir. Tekrardan bu sayede kendini sıkı hissetme sağlanır. Her reglin 12. ve 25. günlerinde medroksiprogesteron asetat 5-10 mg katılır. Östrojen rehabilitasyonu 50 yaşa civarı aynı ritimde devam edilmelidir. Erkeklerde libido ve ereksiyonun sağlanması, yeterli oranda sakal gelişimi, adale gücünün sağlanması, osteoporozun önlenmesi ve rehabilitasyonu amaçlı 200-300 mg/3 haftada tek testosteron ilacı adale içerisine yapılır. Cilde yapıştırılan testosteron ilaçları da bulunur. Çocuk sahibi olmak isteyen hasta olanlarda FSH, LH ilaçları  kullanılmaktadır. Büyüme hormon eksikliği olan çocuklarda  büyüme hormonu kullanılır. Son senelerde hipofiz bezi küçülmesi aterosklerozu (d]]> Hipofiz Nedir https://www.hipofiz.gen.tr/hipofiz-nedir.html Mon, 03 Dec 2018 03:00:48 +0000 Hipofiz Nedir, Hipofiz beynin alt kısmında bulunan yaklaşık 600 mg ağırlığında, kuru fasulye gibi oval, kahverengi- kırmızı renkte olan ve çeşitli hormonları fonksiyonlarını sağlayan biz endokrin bezdir. Kadınlarda erkek Hipofiz Nedir, Hipofiz beynin alt kısmında bulunan yaklaşık 600 mg ağırlığında, kuru fasulye gibi oval, kahverengi- kırmızı renkte olan ve çeşitli hormonları fonksiyonlarını sağlayan biz endokrin bezdir. Kadınlarda erkeklere göre biraz daha büyüktür. Endokrin bezleri çeşitli hormonları üretip dolaşımını sağlayarak, vücudun diğer bölgelerindeki hedef organları uyarıp çalışmasını sağlar. Vücutta Hipofiz bezi dışındaki endokrin bezleri şunlardır; tiroid bezi, paratiroid bezi, pankreas, böbrek üstü bezleri, kadınlarda yumurtalıklar ve erkeklerde testislerdir. 

Hipofiz (Endokrin) Bezi Görevleri: 

Hipofiz bezinden salgılanan 5 temel hormon ve görevleri şu şekildedir; 

 • TSH (Tiroid Bezini Uyaran Hormon): Boğazımızın ön kısmında bulunan tiroid bezi, tiroid hormonlarının üretimini kontrol eder. Bu hormon vücudumuz için hayatı önem taşır. Tiroid bezi hormonu olmadan gerek zihinsel, gerekse vücuttaki metabolik faaliyetler yavaşlar.
 • FSH/LH (üreme organlarını uyaran hormonlar): Kadınlarda yumurtalıklar, erkeklerde ise testisleri uyararak, cinsel fonksiyonları ve üremenin devamını sağlar.
 • ACTH (böbrek üstü bezlerini uyaran hormonlar): Böbrek üstü bezinden kortizol denilen hayati önem taşıyan hormonun salınmasını kontrol eder. Kortizol bağışıklık sisteminin düzenli çalışmasını, tansiyon ve damarlardaki kanın yeterli düzeyde olmasını sağlar. 
 • GH (büyüme hormonu): Ergenlik döneminde boyun uzamasından ve vücut gelişiminden sorumludur. Fakat son yıllarda yetişkin bir kişi için de birçok yararından bahsedilmektedir. Hafıza, zihinsel fonksiyonlar, vücuttaki yağ ve kas oranlarının düzenlenmesi, kemik dokusunun sağlamlaştırılması,kalp krizi riskinin azalması gibi. 
 • Prolaktin (süt üretimini uyaran hormon): Kadınlarda doğum sonrası emzirmenin sağlanması için gerekli temel hormondur. Yine son yıllarda bağışıklık sisteminde rol aldığından bahsedilmektedir.

Hipofiz bezinden salgılanan hormonların fazlalığı ve hormonların eksikliği ile ortaya çıkan 2 grup hastalık mevcuttur. Hipofiz bezinden salgılanan 5 temel hormonun bir veya birden fazlasının eksilmesini ‘’ Hipofiz Yetmezliği’’ denir. Bu tanın doğru konması ile günümüzde tedavisi mümkündür. 

Hipofiz Yetmezliği Belirtileri: 

Hipofiz yetmezliği belirtileri genelde yavaş ilerlediği ve hafif şiddette olduğundan dolayı dikkat edilmez ise yıllarca devam edebilir ve insanlar bununla uzun süre yaşarlar. Ayrıca aşağıdaki belirtiler diğer farklı bir çok hastalığında belirtisi de olabileceği için, aşağıdaki belirtiler için doktorunuz tarafından herhangi bir tanı konulamıyorsa, Hipofiz yetmezliği akla gelmeli ve dikkate alınmalı.  
 • Baş ağrısı ile beraber olan veya olmayan görmede azalma veya görme kaybı yaşama. 
 • Erkeklerde cinsel isteğin azalması,istenildiği halde çocuk olmaması, tüylerde azalma.
 • Kadınlarda adet sıklığında azalma veya tamamen kesilmesi, istenildiği halde çocuk olmaması. 
 • Üşüme, uyku isteğinin artması, kilo alma, ciltte kuruma.
 • Halsizlik, yorgunluk, kendini kötü hissetme.
 • Tansiyon düşüklüğü ve baş dönmesi. 
 • Sık idrara çıkma, açlığa tahammül edememe.
Hipofiz, (endokrin) bezinden kaynaklı hormon fazlalığı veya hormon eksikliği i şüphesi yaşıyorsanız bir Endokrinoloji uzmanına başvurmanız gerekmektedir. 


]]>
Hipofiz Mr https://www.hipofiz.gen.tr/hipofiz-mr.html Mon, 03 Dec 2018 23:42:58 +0000 Hipofiz Mr,: İdrar ve kanda hormon düzeylerinin tespit edilmesi için kontrastlı ve kontrastsız olarak Mr çekimi istenmektedir. Bu Mr çekim işlemlerine hipofiz MR nedir. Hipofiz Mr işlemi ile bu bezde bulunan tümörü daha net g Hipofiz Mr,: İdrar ve kanda hormon düzeylerinin tespit edilmesi için kontrastlı ve kontrastsız olarak Mr çekimi istenmektedir. Bu Mr çekim işlemlerine hipofiz MR nedir. Hipofiz Mr işlemi ile bu bezde bulunan tümörü daha net görülmesini mümkün kılar. Daha net ve detaylı bir şekilde görmek için damar yolu ile kontrast madde enjekte edilir. Bu uygulama sayesinde hipofiz bezinde büyük boyutlarda tümör belirlenirse gerekli olan en düzgün tedavi çıkmış olan Mr sonuçlarına göre yapılan tedavi olacaktır.

MR nedir: Kısa adı MR veya MRG olarak adlandırılan yöntemin açılımı Manyetik Rezonans Görüntülemedir. Tümörün yerini ve büyüklüğünü gösterir. Tümörü daha iyi görüntülemek için damardan ilaç verilir.

Hipofiz bezi nedir Hipofiz; beynin alt kısmında bulunan yaklaşık 0.5 gram ağırlığa sahip çeşitli hormonlar salgılayan küçük bir endokrin bezdir. ADH'yı depolar ve kana verir.  Endokrin bezler çeşitli hormonlar üretip üretilen bu hormonları dolaşıma salgılayarak vücudun farklı bölgelerindeki hedef organları uyarıp işlev görmesini sağlar. Vücutta hipofiz bezi dışındaki endokrin bezler şunlardır; paratiroid bezi,pankreas, tiroidbezi, böbrek üstü bezi, erkeklerde testisler ve kadınlarda yumurtalıklar. Endokrinoloji; yukarıda söz edilen endokrin bezlerle ilgili hormon fazlalığı ve eksikliği gibi hastalıklarla da ilgilenen bilim dalıdır.

Hipofiz Mr neden çekilir
Pofiz, beynin alt kısmında bulunan farklı hormonların salgılanmasını sağlayan bez endokrin bezidir. Endokrin bezi farklı hormonların salgılanması ile insan vücudunda bulunan diğer organların işlev almasına olanak tanır. Hipofiz bezinin endokrin hormonu salgılamaması insan vücudunda birçok aksaklığın yaşanmasına sebep olacaktır.
Bunun farkına varmak ve oluşan sorunlara tanı koymak için MR çekimi yapılır. Hipofiz bezi için yapılacak olan MR çekimleri sayesinde kısa sürede tanı konur ve en düzgün tedavi planlaması yapılır.

Hipofiz Mr çekimi için istenilebilecek şeyler: Doktor 4-6 saatlik açlık isteyebilir, MR çekiminde kullanılacak olan manyetik alan insan vücudunda yer alan tüm metalleri çeker.
Bu yüzden ilk olarak yapay kalp kapağı, kalça protezi, metal, pirsing gibi cisimlerin bulunmaması gerekir. Uzmanın kuşkulandığı ya da anlayamadığı bir durum mevcut ise röntgen çekimi yapabilir. MR çekiminden önce varsa diş protezi, gözlük, işitme cihazı, toka gibi şeylerinde çıkartılması gerekir.

Hipofiz MR Zararlı mıdır
Hipofiz Mr çekiminde radyasyon kullanılmadığı için herhangi bir zararı yoktur. Mr cihazı güçlü olan ses dalgaları ile çalışmaktadır.

Hipofiz MR Sonuçları Nasıl Değerlendirilir Hipofiz Mr çekildikten sonra alınan görüntüler uzman radyolog tarafından birleştirilerek, doktorun istekleri doğrultusunda yorumlanır, değerlendirilir ve çözüm süreci belirlenir.
]]>
Arka Hipofiz Hormonları https://www.hipofiz.gen.tr/arka-hipofiz-hormonlari.html Tue, 04 Dec 2018 09:39:10 +0000 Arka Hipofiz hormonları, Hipofiz bezi orta kısmında yer olarak iki gözün tam arkasında burnunda üst kısmının arkasında bulunan kemiğin içerisinde yer alır. Ağırlık ortalama 600 miligram kadar olan kırmızı kahverengi gib Arka Hipofiz hormonları, Hipofiz bezi orta kısmında yer olarak iki gözün tam arkasında burnunda üst kısmının arkasında bulunan kemiğin içerisinde yer alır. Ağırlık ortalama 600 miligram kadar olan kırmızı kahverengi gibi bir rengi olan simetrik yapıdır. Kadınlarda erkeklere oranla daha büyüktür. Bu bölüm iki kısımdan oluşur. Ön kısmına ön Hipofiz diğer ismi ise adeno hipofiz; arka kısmına arka hipofiz yani posterior hipofizdir. Ön bölüm %75'ini oluştururken arka kısmı %25'ni oluşturmaktadır. Ön hipofiz den 6 tane hormon salgılanır. Bunlar vücudumuzda bulunan diğer salgı bezlerini çalıştırır ve hormon yapılanmasını sağlar. Hormon salınımı için hipotalamustan bazı hormonlar salgılanır ve bunlar bize bu bölgede diğer hormonları salgılatmaktadır. İkinci bir basamak ise hipofizden salgılanan hormonlar vücuttaki salgı bezlerine giderek bezlerin hormonları salgılanmasını sağlamaktadır. İşte hipotalamus hipofiz salgı bezi ekseni dediğimiz bu yollar sayesinde hormonlar her gün düzenli bir şekilde salgılarlar. Arka hipofiz vassopressin ve oksitosun adında iki organı bulunur. Arka hipofizin yeri ve onları nasıl sağladığını sırayla aktaralım.

Arka hipofiz hormonları ve görevleri sırası ile şöyledir:

Vasopressin;

 • Vasopressin kanda ozmotik basınç yükselmesine ve hidrostatik basıncın düşmesine engeller. 
 • Böbrekten su diürezini’ni düzenler. 
 • Vücudun su yüklemesi vasopressin salgısını azaltan plazma osmolaritesi, vasopressin salgısını hızlandırır. 
 • İsotrexin bir hipotalamik Ozmo reseptör nöron sistemi tarafından düzene sokulması olasıdır. 
 • Arka Hipofiz hormonları adh sentezi ile salgılanmasıyla sistemindeki bozukluk aşırı suyun kaybına yol açar ve aşırı su tutarak ödeme yol açabilir.

Oksitosin;

 • Oksitosin bu zamanında ve emzirme dönemi ile ilgilidir. ilgili bir durum başladığında sen sancılanma ileri ki dönemlerde miyometrium kasılmaları uyarıcısı bildiğimiz sancılara da denilir. 
 • Hamilelerde davranışın ileri ki evresinde miyometrial oksitosin reseptörlerinin sayısında önemli bir şekilde artış görülür ve bu reseptörlerin sayısı hamileliğin son aylarında en yüksek düzeye çıkar.
 • Oksitosin düzeyleri fiilin ikinci evresinde  fetüs uterustan çıkar ve tekrar yükselir.
 • Oksitosin plasentanın doğumdan sonra hemen hemostazin salgılamasına yardımcı olur. 
 • Oksitosin şiddetli obstetrik kanamaların durdurulmasında ve doğum anının başlamasında kullanılmaktadır.
 • Oksitosin karmaşık bir nörojen refleks durumuna bağlı olan süt akımında önemlidir.bu süreç  göğsün başındaki sinir uçlarını uyaran emme davranışı ile başlar. bu uyarılma medulla spinalis üzerinden  hipotalamusa ve orta beyni ulaşarak hipofizden oksitosinin ortaya çıkmasını sağlar.
 • Oksitosin meme bezinin miyoepitel yani hücrenin kasılmasına süt akışına yardımcı olur. Ağrı veya korku bu nörojen refleks kalsiyum blokajını yol açarak sütün ortaya çıkmasını engelleyebilir. Bunlardan başka bebeğin ağlaması sütün akmasını tetikleyen oksitosin salgısı için yeterlidir.

 Arka hipofiz Hormonların salgılanması:

Oksitosinin ve vasopressinin arka hipofiz den ortaya çıkması başlıca kolinerjik ve nörolojik  Nörotransprotörler ve opioid peptitlerin etkisi altındadır. Asetilkolin uyarısı bu iki hormonun nikotinik kolinerjik reseptörler yardımıyla salgılanmasına yardımcı olurlar. Sigara içilmesi yada nikotinin kullanım miktarı vasopressin salgılanmasını ve buna bağlı antidiüretizi uyarır. Alfa adrenerjik nöronlar, salgın salgılamasını uyarırken Beta androjenik nöronlar bu uyarıyı bastırır. Çeşitli peptitler, oksitosin ve  vasopressinin salgısını olumlu ya da olumsuz yönde değiştirebilirler. Bu durumları etkileyen diğer faktörler ise: oksitosin reseptörlerini daha da fazlalaştırarak oksitosin duyarlılığı arttıran oksitosin östrojen ve vasopressiniyi uyaran trh ve vasopressin salgısının kontrolünde rol oynayan anjiotensin 2 dir.]]>
Hipofiz Bezi Hormonları https://www.hipofiz.gen.tr/hipofiz-bezi-hormonlari.html Tue, 04 Dec 2018 10:44:29 +0000 Hipofiz bezi hormonları, Hipofiz bezi, kafatasının orta kısmında yer alan her iki gözüm arasında bulunur. Burnumuzun üst kısmının arkasında bulunan kemiğin içinde yer alan ağırlığı 600 miligram kadar olur. Oval, simetri Hipofiz bezi hormonları, Hipofiz bezi, kafatasının orta kısmında yer alan her iki gözüm arasında bulunur. Burnumuzun üst kısmının arkasında bulunan kemiğin içinde yer alan ağırlığı 600 miligram kadar olur. Oval, simetrik kırmızı ve kahverengi arası renktedir. Kadınlar da erkeklere oranla daha büyüktür. Bu bez 2 kısımdan oluşur: ön kısımdan Hipofiz veya Tıp dilinde adenohipofiz bulunmaktadır; arka kısımda ise arka Hipofiz yada posterior Hipofiz denir. Ön hipofizin arka Hipofiz oranına göre  yüzde 75-80 'nini oluşturur. Ön hipofizde 6 tane hormon bulunmaktadır. Bu hormonlar sayesinde vücuttaki diğer salgı bezleri çalışır ve onların çalışma düzenini sağlar. Hipofiz bezi bir orkestra şefi ile aynı görevi görmektedir. Hipofiz bezi hormonları, vücutta önemli görevlerine geçmeden bu hormonların neler olduğunu inceleyelim.

Hipofiz bezi hormonları nelerdir

 • Folikül stimüle edici hormon
 • Luteinize edici hormon
 • Süt salgılatıcı hormon
 • Büyüme hormonu
 • Adreno kortkotropik hormon
 • Tiroid stimüle edici hormondur.

Arka Hipofiz bezinin salgıladığı hormonlar:

 • Vazopressin
 • Oksitosin

Bu hormonların insan vücudundaki işlevleri nelerdir

Folikül stimüle edici hormon ile luteinize edici hormon, genellikle ergenlik döneminde artış göstermekte ve kişi ergenliğe girmiş olmaktadır. Bu hormonlar sayesinde sperm ve yumurtalar oluşmaktadır. Böylelikle üreme organında değişiklikler meydana gelir, Bu hormonlar salınımı her zaman aynı düzeyde değillerdir. Dönem dönem azalmakta ya da artmaktadır. Kadınlarda folikül Stimüle edici hormon, yumurtlama dönemi öncesinde hızlı bir şekilde yükselir. Yine menopoz döneminde artış göstermektedir. Bu iki hormon erkeklerde ise yaş ilerlemesine bağlı olarak artmakta ve testeron hormonu bu artış ile azalmaktadır. Folikül stimüle edici hormon ise kana karışarak tiroid bezine gitmekte ve tiroidlerin çalışmasını sağlamaktadır. Tiroid hormonunun büyümesinde ve şekillenmesinde tiroid stimüle edici hormonun rolü oldukça fazladır.

Prolaktin hormonu süt salgılayıcı hormon olarak bilinir. Süt salgılanmasını başlatarak devam etmesini sağlar. Bu hormon kanda 15-20 mililitre arasındadır. Gebelik döneminde stresli durumlarda ya da göğüs duvarı hasar görmesi durumunda bu hormon yükselir Kadınlarda süt salgıladığı hormon azalırsa adet düzensizliği yaşanır. Erkeklerde ise bu hormonun azlığının bir etkisi yoktur. Kadınlarda emzirme döneminde prolaktin hormonu sayesinde tiroid stimüle edici hormon ve  luteinize edici hormon azalır.  yumurtlama gerçekleşmez. Ön Hipofiz hormonu olan büyüme hormonu kişinin boyun uzamasını ve gelişmesini sağlar. Bu hormon uyku başladığında zirveye ulaşır. Büyüme hormonu geceleyin artış gösterirken gündüz ise azalır. Büyüme hormonunu artıran diğer unsurlar ise stres, açlık, uyku, siroz, üre yüksekliği gibi durumlardır. Son olarak adrenokortikotropik hormon diğer adıyla acth hormonu Hipofiz salgılaması dan sonra kan yolu ile böbrek üstü bezleri gelir. Hormon kan şekeri düşmesi, stres, travma, ağrı, ameliyat, oksijen azlığı gibi durumlarda artış gösterir. Arka hipofiz hormonları olan vazopressin ve oksitosindir. Vazopressin hormonu, vücuttaki suyu dengeler böbreklerde süzülen kanın yeniden emilmesine yardımcı olur. Damarın ve kalbin kasılmasına ön ayak olur. Oksitosin hormonu da memenin kasılmalarını sağlayarak süt ve çıkmasına yardımcı olur. ]]>
Hipofiz Tümörü Ameliyatı https://www.hipofiz.gen.tr/hipofiz-tumoru-ameliyati.html Wed, 05 Dec 2018 03:45:30 +0000 Hipofiz Tümörü Ameliyatı, Hipofiz bezi vücutta bulunan hormonların kontrol edilmesini sağlar. Büyüme hormonlarını, tiroitleri, adet döngüsünü kontrol eden hormonları, süt gelmesini, gebeliği, vücuttaki su ve tuz dengesini s Hipofiz Tümörü Ameliyatı, Hipofiz bezi vücutta bulunan hormonların kontrol edilmesini sağlar. Büyüme hormonlarını, tiroitleri, adet döngüsünü kontrol eden hormonları, süt gelmesini, gebeliği, vücuttaki su ve tuz dengesini sağlamakla görevli olan hormonları denetler. Beyinin en alt kısmına yerleşmiş olan hipofiz bir sap ile beyne bağlanmıştır ve göze giden sinirlerle etrafı çevrilmiştir. Hipofiz bezinde oluşan bir lezyon olan hipofiz tümörü, kafa içinde oldukça sık rastlanan tümörlerden biridir ve bu tümörler genellikle kendiliğinden büyüyebilirler. Hipofiz tümörü tedavi edilmediği takdirde göze yakın olması nedeniyle ilk olarak görme bozukluklarına ve bazen de görme kaybına sebep olabilir. Bunun yanı sıra el ve ayaklarda büyüme, diyabet, aşırı kilo alma ve burun akıntısı gibi rahatsızlıkların ortaya çıkmasına neden olabilir. Her tümör gibi hipofiz tümörü de büyüdüğü zaman oldukça tehlikeli ve ölümcül olabilir. Nedeni tam olarak belli olmayan hipofiz tümörü kendiliğinden yok olmaz ve mutlaka tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır. Hipofiz bezi tümörü hastanın hormon bozukluğu ile hastaneye başvurulması ile anlaşılır ve bu hastalığın genel tedavi şekli ameliyattır. 

Hipofiz tümörü ameliyatı, başarı oranı oldukça yüksek olan hipofiz tümörü ameliyatında ameliyathanede genel anestezi altında hasta uyutulduktan sonra hastanın yüz kısmı yukarı bakacak biçimde ameliyat masasında pozisyon sağlanır ve hastanın başı özel çivilerle sabitlendikten sonra buruna dekonjestan içeren sprey sıkılır ve antiseptik solüsyon ile burun yıkanarak temizlenir. Taşınabilir röntgen cihazı yerleştirilir ve ameliyata nereye gidileceği kontrol edilir. Daha sonra kapatma yapmak için bacaktan ya da karından yağ ve fesia alınması için gerekli hazırlıklar yapılır. Ardından sfenoid tabanı ile burun ortasında bulunan kemik bileşkesine ulaşılır ve mukozayı keserek sfenoid sinüse girildikten sonra burun içine sokulan rektörlerle septum sola doğru itilir ve bu kısıma mikroskop yaklaştırılır. Özel aletlerle sfenoid sinüs ön duvarı çıkarıldıktan sonra hipofiz bezinin bulunduğu kemik yapısına ulaşılır ve bazı özel aletlerle bu kısımda açılacak hipofizin alt kısmına ulaşılır. Dura adı verilen zar açılıp tümöre ulaşıldıkça sonra küret adı verilen alet yardımı ile sıvı kıvamında olan yumuşak tümör normal dokudan çıkarılır ve kanama durduğunda tümörün çıkarıldığı kısıma bacaktan yada karından alınan yağ dokusu koyularak tampon ile kapatılır.

Hipofiz tümörü ameliyatı, ameliyattan sonra hastaya idrar sondası ve damar yolu takıldıktan sonra hasta yoğun bakım odasına alınır. Burada 1-2 saat kaldıktan sonra normal hastane odasına çıkarılır. Tansiyon, nabız ve şuur durumu takip edilirken ağrı kesiciler damardan, kalçadan ya da ağızdan verilebilir. Hastaya ertesi gün beyin tomografisi yapılır, kolundaki serum çıkarılır ve ağızdan beslenmeye başlatılır. Burnunda bulunan tamponlardan dolayı burundan nefes almak zorlaşır ve ağız kuruluğu gibi durumlar oluşabilir. Ameliyattan sonra 2 ya da 3 gün sonra burunda bulunan tamponlar çıkarılır ve hasta evine taburcu edilir.
]]>
Hipofiz Bezi Yetmezliği https://www.hipofiz.gen.tr/hipofiz-bezi-yetmezligi.html Wed, 05 Dec 2018 23:18:22 +0000 Hipofiz bezi yetmezliği,&nbsp;Hipofiz bezi hormonlarından bir&nbsp;ya da&nbsp;daha&nbsp;çoğu yetersiz miktarda salgılaması ile&nbsp;ortaya çıkan&nbsp;bir rahatsızlıktır. Hipofiz bezi yetersizliğine tıpta hipopituarizm adı ve Hipofiz bezi yetmezliği, Hipofiz bezi hormonlarından bir ya da daha çoğu yetersiz miktarda salgılaması ile ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Hipofiz bezi yetersizliğine tıpta hipopituarizm adı verilmektedir.Bazı bireylerde genetik olarak hipopituitarizme eğilim vardır. Diğer bireyler bilinmeyen sebeplerden dolayı bu hastalığa yakalanırlar. Ancak hastalığın bir çoğunda sebebinin tespiti mümkündür. Bu durum hipofiz bezindeki herhangi bir tümör nedeniyle ortaya çıkabilir ya da başa alınan bir darbe sonra gelişebilir. Hastalık bazı kadınlarda doğum ertesi ortaya çıkabilir. Çünkü hamilelik sürecinde normal olarak büyümesi beklenen bez öylesine fazla büyür ki,  gerekli olan oksijen veya kanla verilen öteki maddeler vücut tarafından karşılanamaz hale gelir. Ardından da hipofiz bezi dokularının bir bölümü ya da hepsi ölür.

Hipofiz Bezi Yetmezliği Çocuklarda belirtiler:
 • Hipoglisemi (kan şekerinin aşırı düşüşü)
 • Büyüme ve cinsel gelişimde yavaşlama
Hipofiz Bezi Yetmezliği Yetişkinlerde belirtiler:
 • Kadınlarda adetten kesilme, kısırlık veya doğumdan sonra süt verememe,
 • Bitkinlik,
 • Stresli bir durum veya enfeksiyon nedeniyle tansiyonun çok fazla düşmesi ve ateş.
 • Erkeklerde azalan cinsel istek, sakal ve vücut kıllarının dökülmesi,
 • İştahta azalma ve bazen kilo kaybı.
 • Göz ve ağız çevresindeki ciltte ince kırışıklıklar;
Hipofiz bezinin diğer hormon bezlerini de harekete geçiren diğer hormonları salgılaması sebebiyle, bu hormonların az salgılanması addison hastalığı ve hipotiriodizm de dahil olmak üzere diğer bazı hastalıkların belirtilerini ortaya çıkarabilir.

Teşhis:
Hipofiz hormonlarının az salınımı çocuklarda cüceliğe sebep olacaktır. En önemli sorun büyümede yavaşlamadır. Bu yavaş büyüme çocuğun normal muayenelerinde hekim tarafından saptanacaktır. Bu hastalık oldukça nadir görülür. Emsallerinden daha kısa çocukların pek azında hormon yetersizliği görülüdür.

Eğer hekim hipopitüitarizmden şüpheleniyorsa kan ve idrarda hormon seviysini ölçmek üzere çeşitli tetkikler yapacaktır. Kan şeker seviyesini düşürmek üzere insülin iğnesi yapılır ve hipofiz bezinde hormon üretimini sağlar. Daha sonra bu hormonların miktarı ölçülebilir. Test sonucu eğer hipofiz hormonlarının düşük seviyede olduğu tespit edilirse, arkasında yatan sebebini saptamak üzere daha ileri tetkikler yaptırılır. Beklentilerden biri hipofiz tümörüdür.

Hipofiz bezi hormonlarının azlığı veya yokluğu bireyin hayatını tehdit edebilir. Çünkü böbreküstü bezi herhangi bir güçlü stres veya enfeksiyona yanıt veremez hale gelebilir. Böyle bir durumda hekim kortikosteroid tedavisi uygulayacaktır. Cücelik sorunu olan çocuğa büyüme hormonu enjeksiyonu yapılarak normal büyümesini sağlamak olasıdır. Cücelik sorunu olan çocuk tedavi edilmezse yetişkin ölçülerine erişemeyecektir. Çocuğun cinsel gelişimi de diğer hormonların normal oranda olup olmamasına bağlıdır. Erişkinlerde de aynı hormon tedavisi lüzumludur.

İlaç tedavisi: Hipofiz bezi yetersizliği tedavisi hipofiz bezindeki çalışma bozukluğunun durumuna bağlı olarak çeşitli hormonların verilmesine dayanır.
Büyüme hormonu: İlaç tedavisi hipofiz bezi hormonlarının yerini alabilecek hormonları kapsar. Büyüme hormonundan başka yumurtalık hormonları (kadınlar için) ya da testosteron (erkekler için) ve böbreküstü bezi ve tiroid hormonları da gerekli olabilir.

Kortikosteroidler: Böbreküstü bezinin çalışması azaldığında doğal kortizol hormonunun yerine çoğunlukla prednizon ya da hidrokortizon gibi bir ilacın günlük kullanımı gerekir. Cerrahi müdahale veya ciddi bir stres karşısında bu steroid hormonl]]> Hipofiz Bezi Hastalıkları https://www.hipofiz.gen.tr/hipofiz-bezi-hastaliklari.html Thu, 06 Dec 2018 17:33:48 +0000 Hipofiz Bezi Hastalıkları, beynin alt kısmında bulunan ve yaklaşık 0.5 gram ağırlığında, görevi ise çeşitli hormonlar salgılamak olan bir endokrin beziyle ilgili olan sağlık sorunlarının genel tanımıdır. Endokrin bezl Hipofiz Bezi Hastalıkları, beynin alt kısmında bulunan ve yaklaşık 0.5 gram ağırlığında, görevi ise çeşitli hormonlar salgılamak olan bir endokrin beziyle ilgili olan sağlık sorunlarının genel tanımıdır. Endokrin bezler ürettikleri çeşitli hormonları dolaşıma salgılar ve vücudun diğer bölgelerindeki hedef organları uyararak fonksiyon görmesini sağlar. Hipofiz bezi dışındaki endokrin bezler ise; tiroid bezi, paratiroid bezi, böbrek üstü bezi, pankreas, erkeklerde testisler ve kadınlarda yumurtalıklardır.

Endokrin bezlerle ilgili hormon fazlalığı ve eksikliği sonucu gelişen hastalıklarla ilgilenen bilim dalına endokrinoloji denir

Hipofiz Bezinin Görevleri 

Hipofiz bezi endokrin bezlerinin fonksiyonlarını düzenler. Sağlıladığı hormonlar;

 • TSH: Tiroid bezini uyarır. Boğazın ön kısmındaki tiroid bezi hayati tiroid hormonlarının üretimini kontrol eder.
 • FSH/LH: Üreme organlarını uyarır. Cinsel fonksiyonların ve üremenin devamını sağlar.
 • ACTH: Böbrek üstü bezini uyarır. Kortizol adlı hayati hormonun salgılanmasını kontrol eder. 
 • GH: Büyüme hormonudur. Ergenlik çağında boyun uzamasından ve genel gelişimden sorumludur. 
 • Prolaktin: Süt üretimini uyarır. Doğum sonu emzirmenin sağlar ve bağışıklık sisteminde rol alır.

Hipofiz Bezi Hastalıkları

Salgılanan hormonların fazlalığı eksikliği iki farklı grup hastalığa sebep olur. 5 temel hormondan bir veya daha fazlasının çeşitli sebeplerle eksilmesi Hipofiz Yetmezliğine neden olur.  Doğru tanı konulduğu takdirde tedavisi mümkündür.

En sık görülen nedeni adenomlara bağlı olarak bezdeki normal dokunun baskıya uğraması ve hipofiz adenomunun tedavi sürecidir. Diğer bir neden kadınlarda doğum sonrası aşırı kanama sonucu hipofiz bezi hasarıdır. Ayrıca şuur kaybına neden olan kafa travmaları sonrası %10-15 oranında hipofiz yetmezliği görülebilmektedir.

Hipofiz yetmezliğinin belirtileri hafiftir ve yavaş ilerler. 

 • Baş ağrısı ile birlikte olan veya olmayan görmede azalma 
 • Erkeklerde cinsel fonksiyonlarda azalma
 • Kadınlarda adet sıklığında azalma veya adet kanamalarının tamamen kesilmesi 
 • Üşüme, uyku isteğinde artış, kilo alma, yorgunluk, halsizlik, cilt kuruması ve kendini kötü hissetme
 • Tansiyon düşüklüğü ve baş dönmesi, aşırı su içme ve idrara gitme, açlığa tahammülsüzlük

Tedavide eksik hormonlar uygun dozda ilaçlarla yerine konur. Tedavi, eksik hormonun cinsine ve eksiklik derecesine bağlı olarak ömür boyu sürebilir.

Hipofiz bezinin aşırı çalışmasıyla fazla hormon üretimi sonucu ortaya çıkan sorunun adı akromegalidir.

Hormon fazlalığı kemik, bağ ve kas dokularının, iç or­ganların ve damarların genişlemesine neden olur. Hipofizde gelişen adenomlar hipofiz yetmezliğine yol açtığı gibi büyüme hormonu fazlalığına da sebep olur. Belirtileri;

 • Kan basıncı yüksekliği
 • Damar sertliğine bağlı koroner kalp hastalığı
 • Nedeni belirsiz kalp kası hastalığına bağlı kalp büyümesi
 • Dokularda su tutulmasına bağ­lı kalp yetmezliği
 • Beyin damarları hastalıkları

Tümörün çıkarılması ile klinik iyi­leşme sağlanır. Ancak cerrahi girişimin ardından tümörün yeniden gelişme olasılı­ğı her zaman vardır,

Hipofiz bezi hastalıkları ile ilgili şüpheleri olanların endokrinoloji uzmanlarına başvurmaları gerekmektedir.

]]>
Hipofiz Bezi Büyümesi https://www.hipofiz.gen.tr/hipofiz-bezi-buyumesi.html Thu, 06 Dec 2018 17:53:59 +0000 Hipofiz Bezi Büyümesi,&nbsp;hipofiz bezi&nbsp;beynin alt kısmında bulunur. Yaklaşık olarak ağırlığı 0,5 gramdır. Çeşitli hormonlar salgılayan endokrin bir bezdir.&nbsp;Endokrin bezler çeşitli hormonları üreterek vücu Hipofiz Bezi Büyümesi, hipofiz bezi beynin alt kısmında bulunur. Yaklaşık olarak ağırlığı 0,5 gramdır. Çeşitli hormonlar salgılayan endokrin bir bezdir. Endokrin bezler çeşitli hormonları üreterek vücudun diğer bölgelerindeki hedef organları uyarıp o organların fonksiyonlarını yerine getirmesini sağlarlar. Vücutta hipofiz bezi dışında bulunan endokrin bezler tiroit bezi, paratiroit bezi, pankreas, böbrek üstü bezi, erkeklerde testisler ve kadınlarda yumurtalıklar olarak bilinir. Hipofiz bezi  endokrin bezlerin fonksiyon görmesini sağlar ve onları çeşitli hormonlar aracılığı ile yönetir. 

Endokrin bezlerle ilgili hormon fazlalığı ve eksikliğinden kaynaklanan hastalıklarla ilgilenen bilim dalına Endokrinoloji adı verilir. Hipofiz bezinin ürettiği bu hormonlar vücuttaki diğer salgı bezlerinin çalışmasına yardımcı olarak bu salgı bezlerinin hormon yapmasını sağlar. Hipofiz bezi tıp dilinde adenohipofiz olarak bilinen ön hipofiz ve yine tıp dilinde posterior hipofiz olarak bilinen arka hipofiz iki bölümden oluşur. Hipofiz bezinin neredeyse %80'i adenohipofizlerden oluşur. Adenihipofiz bezinin ürettiği altı temel hormon şu şekildedir. Prolaktin, süt hormonudur. Doğum ile birlikte emzirmenin sağlanabilmesi için gerekli olan temel hormondur. GH, büyüme hormonudur. Boyun uzaması, vücüt yağ ve kas oranları ile zihinsel fonksiyonların düzenlenmesi, kemik dokularının sağlamlaşması gibi birçok işleve sahiptir. ACTH, kortizol hormonudur. Böbrek üstü bezlerinden salınmasını bağışıklık sisteminin düzenli çalışmasını ve tansiyon ile damarlardaki sıvı oranının dengelenmesini sağlar. FSH ve LH, GnRH hormonunun hipotamustan salgılanması ile ortaya çıkan hormondur. 

Hipotalamusun en önemli görevlerinden birisi de hipofiz bezi aracılığı ile beyin ve endokrin sistem arasındaki bağlantıyı sağlar. Susama ve acıkma gibi hislerinin merkezi olup vücut ısısını ve kan basıncını dengeler. Testosteron ve östrojen hormonlarının azalmasıyla vücutta GnRH hormonu salınımı başlar. Kadında yumurtalıkları, erkeklerde ise testisleri uyararak cinsel fonksiyonların devamını sağlar. Ayrıca bu hormonların salgılanmasının artmasıyla kadınlarda daha erken adet olma, erkeklerde ise ses kalınlaşması, sakal ve bıyık uzaması gibi belirtiler ortaya çıkar. TSH, tiroit bezinin işlevsellik kazanmasını sağlar, tiroit hormonlarının üretimini kontrol eder. 

Hipofiz Bezi Büyümesi Belirtileri, 

Hipofiz bezinin büyümesini tetikleyen en önemli unsur burada gerçekleşen tümördür. Tümörlerin oluşum nedenleri tam olarak bilinmese de hipofiz bezinde meydana gelen tümör bu salgı bezinin hormonlara olan etkisini de olumsuz etkiler. Yapılan araştırmalara göre bu durum kalıtsal olarak aile içerisinde yayılabileceği bilinmektedir. Hipofiz bezi sayesinde çalışan tüm hormonlar neredeyse işlevinin bir kısmını yitirir. Son derece ciddi belirtilere neden olan bu durum insanlarda günlük yaşamın olumsuz bir şekilde etkilenmesine neden olur. İnsanlarda yaş fark etmeksizin ortaya çıkan bu durum kimi zaman bir bebekte kimi zaman ise 60 yaşında birinde meydana gelebilir. Hipofiz bezi tümörü, eğer salgılama yapıyorsa bu durumda bir engel teşkil etmez. Fakat bazı türdeki hipofiz bezi tümörleri salgılama yapmadığı için insanlarda ciddi rahatsızlıklar meydana gelir. Hipofiz bezi büyümesi sonucu oluşan bazı belirtiler ile fark edilebilir. Birçok belirti arasında en önemlisi görme rahatsızlığıdır. Kadınlarda adet dönemlerinde salgılanması gereken birçok hormonun zamanında yada hiç salgılanmaması birçok problemi beraberinde getirir. Erkeklerde hipofiz bezi tümörüne bağlı olarak hipofiz bezinin büyümesi, direk olarak ci]]> Hipofiz Bezi Ne İşe Yarar https://www.hipofiz.gen.tr/hipofiz-bezi-ne-ise-yarar.html Fri, 07 Dec 2018 12:29:37 +0000 Hipofiz bezi ne işe yarar, öğrenmek için öncelikle hipofiz bezinin kısımlarını bilmek gerekir. Hipofiz bezi, beynin alt kısmında bezelye büyüklüğünde ve iki bölümden oluşmaktadır. Kişilerin vücudunda hipofiz bezi Hipofiz bezi ne işe yarar, öğrenmek için öncelikle hipofiz bezinin kısımlarını bilmek gerekir. Hipofiz bezi, beynin alt kısmında bezelye büyüklüğünde ve iki bölümden oluşmaktadır. Kişilerin vücudunda hipofiz bezi önemli bir göreve sahiptir. Kişinin vücut sisteminde sinir sistemi ve hormonal sistem arasındaki bağlantıyı gerçekleştirmektedir. Hipofiz bezinin en bilindik görevi, gelişimde etkili rol oynamasıdır.

Hormon salgılayan bu bez, kişilerde gelişime doğrudan etki etmektedir. Halk arasında da yaygın olarak bu görevi ile tanınmaktadır. Ancak vücut genelinde hipofiz bezi birbirinden önemli görevlere sahiptir. İşte hipofiz bezi ne işe yarar detaylar…

Hipofiz bezinde meydana gelecek rahatsızlık kişinin tüm vücudunu etkileyebilmektedir. Vücudu yöneten hipofiz bezi aynı zamanda hormon salgılaması da yapmaktadır. Hipofiz bezi düzenli çalışarak insan vücudunda birçok önemli görevi yerine getirir. Erkeklerde sperm üretimi sağlayan hipofiz bezi, kadın vücudunda yumurta üretimini gerçekleştirmektedir.

Hormon salgılama görevi bulunan bu beynin önemli bölümü, doğum öncesinde süt bezlerine gerekli sinyali göndererek süt üretiminin gelişmesine de katkıda bulunmaktadır. Ayrıca hormon salgılama görevinin yanı sıra hipofiz bezi vücutta tutulacak olan su oranını da dengelemektedir. Büyüme ve gelişme hipofiz bezi sayesinde gerçekleşmekte, salgı bezlerinin çalışmasına da katkıda bulunmaktadır.

Peki Hipofiz Bezi Ne İşe Yarar Ve Şekli Nasıldır

Fasulyeyi andıran oval bir şekle sahip olan hipofiz bezi, yaklaşık olarak 600 gr. Ağırlığındadır. Kadınlarda erkeklere göre daha büyük boyutta bulunan bu bez, ön hipofiz ve arka hipofiz olarak iki ayrı bölümde incelenmektedir.

Vücut genelinde hormon salgılama, sinir sistemi ile bağlantı kurma, yumurta ve sperm üretme, kan basıncı kontrolünü sağlama gibi önemli görevleri üstlenen bu bez düzgün çalışmadığında önemli hastalıklar da ortaya çıkabilmektedir.

Kadınlarda meydana adet düzensizlikleri, geçmeyen baş ağrısı şikayetleri, görme kayıpları, fazla kilolar, hipertansiyon şikayetleri gibi ciddi rahatsızlıklar vücudun demir taşı olarak kabul edilen hipofiz bezinde meydana gelen bir rahatsızlıktan dolayı ortaya çıkabilmektedir.

 

]]>
Hipofiz Bezi Ameliyatı https://www.hipofiz.gen.tr/hipofiz-bezi-ameliyati.html Fri, 07 Dec 2018 19:44:25 +0000 Hipofiz bezi ameliyatı, genellikle endoskopik teknikle yapılır. Kafa içinde en fazla rastlanan tümörlerden olan hipofiz adenomları, hormon üreten ve üretmeyen şekilde olur. Fazla hormon üreten yapan adenomlar Cushing hastalığı, a Hipofiz bezi ameliyatı, genellikle endoskopik teknikle yapılır. Kafa içinde en fazla rastlanan tümörlerden olan hipofiz adenomları, hormon üreten ve üretmeyen şekilde olur. Fazla hormon üreten yapan adenomlar Cushing hastalığı, akromegali, hiperprolaktinemi gibi hastalıkların oluşmasına yol açarken, büyük adenomlarda etraf dokulara baskı yaparak baş ağrısı, görme bozukluğu gibi sorunlara neden olur. Bunların tedavisinde radyoterapi ile sterotaktik radyocerrahi seçenekleriyle prolaktinoma açısından tıbbi tedavi seçenekleri bulunmasına rağmen, herhangi bir engel olmadığında cerrahi tedavi tercih edilir.

Hipofiz bezi ameliyatı yöntemleri

Bu ameliyatlar iki farklı şekilde yapılır. Bunlar klasik yöntem ve endoskopik yöntem olarak uygulanır. Çok sayıda cerrahi merkezde uygulanan klasik burun yoluyla uygulanan cerrahi teknikte, ilk olarak dudak altından ya da burundan girilmekte, burun pasajlarının arasındaki perdeye, sonra septum altından sfenoid sinüs ön duvarına, buradan da sinüs kanalıyla hipofize ulaşılır. Hipofiz bezi ameliyatı için son yıllarda uygulaması artan minimal invaziv cerrahi yöntemler vardır. Bunlar arasında hipofiz bezi tümörlerinde kullanılan endoskopik hipofiz bezi ameliyatı en önemlilerindendir.

Hipofiz bezi ameliyatı komplikasyonları ve avantajları (Endoskopik yöntem)

Endoskopik yöntemle yapılan hipofiz bezi ameliyatı sırasında bölgede beyin omurilik sıvısı kaçağı olması en fazla rastlanan komplikasyonlardan biridir. Bunun dışında böbreklerde su tutulumunun azalması, hipofiz hormon salgısında azalma, menenjit ve kafa içi kanamalar gibi komplikasyonlar olabilir. Klasik hipofiz bezi ameliyatı ile endoskopik yöntemle yapılan ameliyatlarda komplikasyonların görülme oranı farklı değildir.

Ameliyatın ardında dudak bölgesinde uyuşmanın olmaması, burun tıkanıklığı, burun kanaması gibi yakınmaların daha az olması, hastalarda burun tamponu kullanımının gerekmemesi, hastaneden kalış süresinin az olması açısından endoskopik yöntem klasik yöntemden daha avantajlıdır.

Hipofiz bezi sfenoid sinüsün arka duvarının arkasında yer alır. Buraya ulaşmak için sinüsün içinden geçilmesi gerekir. Endozkopik yöntemle ameliyatın yapılması için, sfenoid sinüsün gelişirken yeteri kadar havalanması gerekir. Ancak hastaların % 30 kadarında havalanma oranı yetersiz olduğundan, endoskopik yöntem rahatça yapılamaz. Ancak cerrahi navigasyon sistemlerinin, endoskopik kemik kesici teknikler sayesinde, sinüsü havalanmamış hastalarda da endoskopik yöntemle hipofiz bezi ameliyatı yapılabilmektedir.

Hastaların hipofiz bezi ameliyatı öncesinde değerlendirilmesi

Endoskopik yöntemle bu ameliyatın yapılması halinde hastalarda burun ve sinüs muayenesi yapılmalıdır. Hastalarda daha önce geçirilen ameliyatlar, travmaların sorgulanması gerekir. Koku alma sorunu, yüzde baskı hissi, baş ağrısı, geniz akıntısı gibi yakınmalar değerlendirilmelidir. Ameliyatın gidişini etkileyecek burun eti büyümesi, enfeksiyon, burun içi eğrilik, polip gibi sorunlar için burun pasajları endoskopik olarak muayene edilmelidir. Eğer hastada polip, enfeksiyon gibi sorunlar bulunursa mutlaka önden tedavi edilmelidir. Buru içi eğrilikler ise, hipofiz bezi ameliyatı sırasında düzeltilebilir. Hastaların fiziki muayenesi, hormon düzeylerinin değerlendirilmesi, görme alanı muayenesi, BT sinüs değerlendirmesi, MR ile hipofiz patolojisinin değerlendirmesi yapılır.

Hipofiz bezi ameliyatı nasıl yapılır

Hipofiz adenomlarına yönelik endoskopik hipofiz bezi ameliyatlarında, endoskop ve navigasyon sistemleriyle işlem yapılır. Operasyon beyin cerrahisi ile kulak burun boğaz uzmanının olduğu ekiple yapılır. Ameliyatta burun pasajlarından sfenoid sinüse ve arka duvarındaki hipofiz bezinin olduğu sella bölgesine ulaşma kulak burun boğaz uzmanı tarafından gerçekleştirilir. Bundan sonraki aşama yani hipofiz bezine ulaşma]]> Hipofiz Kisti https://www.hipofiz.gen.tr/hipofiz-kisti.html Sat, 08 Dec 2018 02:41:23 +0000 Hipofiz Kisti, Hipofiz, beyin tabanında yer alan fasulye tanesi büyüklüğünde ve ortalama olarak 0,5 gram ağırlığında olan bir endokrin bezdir. Beyin dokusunun içinde değil altında yer alır. Son yıllarda moleküler biyoloji ala Hipofiz Kisti, Hipofiz, beyin tabanında yer alan fasulye tanesi büyüklüğünde ve ortalama olarak 0,5 gram ağırlığında olan bir endokrin bezdir. Beyin dokusunun içinde değil altında yer alır. Son yıllarda moleküler biyoloji alanında yapılan çalışmalar hipofiz hücrelerinde düzensiz büyümelerin olabildiğini ve bu büyümeler sonucunda hipofiz kistleri oluşabildiğini fark etmişlerdir.

Hipofiz kisti nasıl anlaşılır Hipofiz bezleri vücudun hormon dengesini sağlarken endokrin sistem ile sinir sistemi arasındaki çalışmaları düzenler. Tiroid hormonu, büyüme hormonu, endorfin ve prolaktin hormonları komutları hipofizden alırlar. Bu yüzden bu hormonların bilinemeyen bir sebepten ötürü düzensiz çalışması hipofiz kistinin habercisi olabilir. Hormon düzensizlikleri yanında bazı hastalarda görme duyusunun zaman içinde bozulduğu, at gözlüğü gibi önce yanlarda karaltı oluştuğu, zaman içinde ise körlüğe kadar giden görme kusurlarının meydana geldiği kayıt altına alınmıştır. Yaşa göre, cinsiyete göre belirtiler değişmektedir. Bazı durumlarda hipofiz kistinin büyüklüğü, niteliği kistin etkilediği bölüm gibi sebeplerden dolayı hipofiz kisti belirtileri hiç anlaşılamayabilir. Bu yüzden hastadan hastaya kistin belirtileri değişebilmektedir. Bazı hastalarda özellikle görme kaybının başladığı hastalarda görme bozukluğuna baş ağrısı eşlik eder. Baş ağrısı kafanın içinde bir basınç varmış gibi kendini gösterir. 

Kadınlarda hipofiz kisti üreme organlarını etkileyerek adet bozuklukları, prolaktin düzeyinde bozukluk ve kısırlık olarak kendini gösterebilir. Göğüslerde ağrı, nedensiz yere göğüslerden süt gelmesi ve göğüslerde adet dönemi dışında şişlik oluşması hipofiz kisti ile bağlantılı olabilir. 

Erkeklerde hipofiz kisti kısırlığa neden olduğu gibi memelerde büyüme ile kendini gösterir. 

Hipofiz kistinin tiroid hormonunu etkilediği durumlarda ani ve beklenmedik şekillerde kilo alma ya da hızla kilo verme, cilt yüzeyinde incelme, deride çatlaklar oluşması, günler süren nedensiz yorgunluk hissi, saç dökülmesi, saçın niteliğinin değişmesi, tedaviye rağmen düşmeyen ya da yükselmeyen kolesterol seviyesi, ellerde titreme, kalp çarpıntısı görülebilir.

Hipofiz kistinin büyüme hormonunu etkilediği durumlarda eklemlerde, kulaklarda, çenede, kıkırdak doku üzerinde ve kafatası kemiklerinde büyümeler vücut büyümesine oranla daha hızlıdır. Kemiklerde hassaslaşma ve ağrı görülür. Çocuklarda büyüme yaşıtlarına nazaran daha yavaş gerçekleşir. Hipofiz bezi olması gerekenden daha hızlı çalışmaya başlar. 

Hipofiz kisti Akromegali ve Cushing hastalıklarına neden olabilir. Bu hastalıkların teşhisi sonrasında hipofiz kontrolleri yapılmalı ve gerekli tahliller istenmelidir. 

Hipofiz kisti tanısı nasıl konur Şikayetler ile giden hastadan duruma göre MR testi, endokrin testler, optik kaizma testleri istenebilir. Kan testleri ile böbrek üstü kortizol üretimi, tiroid hormonlarının seviyesi, büyüme hormonlarının seviyesi ölçülür. Üreme organları ile ilgili testlerde prolaktin ve östrojen dengelerini ölçen tahliller istenebilir. 

Hipofiz kisti tedavi edilebilir mi Evet, hipofiz kisti üzerinde yapılan çalışmalar bugüne kadar ilaçla tedavinin yüzde 90 oranında başarıyla gerçekleştiğini göstermektedir. Tedavi süresi kistin türüne, boyutuna ve etkilediği alana göre değişmektedir. İlaçla tedaviye yanıt vermeyen hastalarda ise cerrahi yöntem ile radyoterapi gibi tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Fakat bu yöntemler hastaların yüzde 10'u gibi bir oranla sınırlı olup yıllar içinde hastalığın birkaç defa tekrar ettiği durumlarda tercih edilir.

 
]]>
Beyindeki Hipofiz Bezi https://www.hipofiz.gen.tr/beyindeki-hipofiz-bezi.html Sat, 08 Dec 2018 16:35:54 +0000 Beyindeki Hipofiz bezi: Bu bez biyolojik süreçlerin önemli bir kısmını düzenleyen hipofiz, vücudun en önemli iç salgı bezlerinden bir tanesidir. Merkezi sinir sisteminde hipotalamus kısmı ile olan bağlantısı ile diğer benze Beyindeki Hipofiz bezi: Bu bez biyolojik süreçlerin önemli bir kısmını düzenleyen hipofiz, vücudun en önemli iç salgı bezlerinden bir tanesidir. Merkezi sinir sisteminde hipotalamus kısmı ile olan bağlantısı ile diğer benzeri kontrol eden,  temel hormon bezidir. Hormon orkestrası'nın adeta şefi görevini görmektedir. Hücrelerin yenilenmesini, çoğalmasını ya da diğer anlamıyla yaşamın sürekliliğini sağlanabilmesi için birtakım maddeler hipofiz de birleşirler. Bu maddeler metabolizmanın önemli bir kısmını etkinleştirir ve denetlemeye başlar. Beyindeki hipofiz bezinin ağırlığı ortalama 0,5 den biraz daha fazladır. Hipofiz bezinin ön ve arka olmak üzere iki kısımdan oluşmaktadır ve bu ikisini birleştiren ara loplar ise insanda körelmiş damar olmayan bir kalıntı haline dönüşmüştür. Her iki kısımda da kan akımını sağlayan farklı cins hormonlar ve hücreler yer almaktadır. Hipofiz bezi kafatası içerisinde türk eyeri ifadelendirilen kemiğin üzerinde bulunur. Beyin ve omuriliği çevreleyen zarların en dışta olan sert zar bu çukurun içini sararak üstü açık bir kesecik meydana gelir. Beyni oluşturan yapılarından biri olan hipotalamus, Hipofiz bezinin üzerinde bulunur. Hipotalamus ile Hipofiz bezi bir sap yardımıyla birbirine bağlıdır. Hipofiz bezi görevlerini hipotalamustan almaktadır. Aldığı emirleri vücuda göndererek hormonların düzenlenmesini ve yapılanmasını sağlar.

Beyindeki Hipofiz bezi nasıl çalışmaktadır

Bu bezin üst kısmı pankreas,böbrek üstü ve tiroid, testisler, memeler ile yumurtalıklar gibi başka salgı bezlerine etki eden birçok hormonu salgılamaktadır. Ön Hipofiz bezi hormonlar yukarıda sayılan bütün salgı bezlerinin kontrolünü ve denetlemesini yapmakta; bazen çalışmalarını yavaşlatmak da bazen de hızlandırmaktadır. Hipofiz bezinin arka kısmında ise böbrekleri sunulmasını ve denetlenmesini sağlayan bir hormon üretmektedir. Bu sap infundibular adını da alır. Hipofiz bezinin salgılamak da olduğu hormonlar oldukça önemli görevleri vardır. Kan dengesini büyümeden daha birçok organın kontrolünü elinde bulunan hormonların üretir ve bunları kana verir. Hipofiz bezinin  nörohipofiz ile adenohipofiz ile iki altı lob'u bulunmaktadır.Bunlar:

Adenohipofiz salgılanan hormonlar:

TSH hormonu: Bu hormon hipotalamustan  trh nin TSH'nin ürettiği hücrelerin uyarlanması ile Sentez edilmeye başlanır. Bu hormonun en önemli organıdır tiroid bezi üç temel hormon olan kalsitonin, tiroksin ile triiyodotironin  hormonlarının salgılanmasında önemli rol teşkil eder.

FSH/LH hormonu: Bu hormonlar erkeklerde ve kadınlarda eşey hücrelerinin gelişiminde önemli rol oynar. FSH hormonu erkeklerde sperm üretimini yardımcı olurken; dişi bireylerde ise yumurtanın üretilmesinde rol oynar; LH hormonu ise kadınlarda korpus luteum adı verilen yapının gelişmesini sağlar. Korpus luteum ise kadınlarda progesteron hormonunun üretilmesinden sorumludur.

ACTH hormonu: bu hormon Böbrek üstü bezinin çalışmasında rol oynar. Böbrek üstü bezleri iki ana kısımdan meydana gelir. bunlar: korteks ve medulla adını alır. Bu hormon korteks kısmına hormon salgılanmasına yardımcı olur. Proteinlerin parçalanmasına eşlik eder.

STH/GH hormonu: Hormonlardan bu ikisi de büyümeye yardımcı olur. Kemikler iç organlar kıkırdaklar ve yumuşak dokular meydana getiren hücrelerde mitoz aktivitesini bu hormonlar uyarır. Uyarı tamamlanınca hücreler bölünür ve üremeye başlarlar. böylelikle artış meydana gelir ve birey uzamaya başlar. Büyümede en önemli olan şey vücudun dengeli şekilde büyümesidir. Halk arasında orantı dengesi denilir. Mesela kas hücresi 2n şeklinde çoğalıyorsa kemik hücrelerde 2n şeklinde büyümektedir.

PRL hormonu: Prolaktin dışındaki bireylerde özellikle kadınlarda meme bezlerinden süt salgılanmasını sağlar. Bu hormonu doğum sonrası süt bezleri yüksek bir şekilde devam eder. Bunun sonucunda bebeğin ihtiyaç duyduğu süt hormonlarla üretilmiş olur. Fakat süt üretiminin süt zengin mineral içeriği açısından ana etmen bu hormon değildir. Annenin iyi beslenmesi bebeğin içece]]> Hipofiz Bezinin Görevleri https://www.hipofiz.gen.tr/hipofiz-bezinin-gorevleri.html Sun, 09 Dec 2018 05:24:02 +0000 Hipofiz bezinin görevleri, aslında hipofiz bezinin boyutuna göre düşünülmemelidir. İnsan vücudunda büyüklüğü yaklaşık bir fasulye kadar olan hipofiz bezi, çok ciddi görevler yapmaktadır. Bu nedenle hipofiz bezi üzerinde mey Hipofiz bezinin görevleri, aslında hipofiz bezinin boyutuna göre düşünülmemelidir. İnsan vücudunda büyüklüğü yaklaşık bir fasulye kadar olan hipofiz bezi, çok ciddi görevler yapmaktadır. Bu nedenle hipofiz bezi üzerinde meydana gelen en küçük hastalıklar bile insanlarda büyük rahatsızlıkların oluşmasına neden olmaktadır. Genel görevi hormonal salınımları yaparak vücut sistemini dengelemek olan hipofiz bezinin birçok farklı görevi vardır. Yapmış olduğu görevlerin hemen hemen hepsini salgıladığı salgılarla yapan bu organ bir sinyal merkezi olarak düşünülebilir. İnsanlarda meydana gelen duygusal durumlar ve daha birçok durum hipofiz bezinden gelen salgılarla sağlanmaktadır. Bu bez, salgıladığı salgıları, direk olarak kana karıştırır ve bu şekilde kan yoluyla insan vücudunun her noktasına ulaştırır. Şimdi hipofiz bezinin insan vücudunda yapmış olduğu görevlere biraz daha yakından göz atalım.


Kan basıncının düzenlenmesi: İnsan vücudunda kan basıncı direk olarak hipofiz bezi tarafından düzenlenmektedir. Bu nedenle sık sık kan basıncı sorunları yaşayan insanlarda hipofiz bezi problemleri olma ihtimali çok daha yüksektir. Eğer sizlerde de böyle bir durum söz konusuysa yapmanız gereken en önemli şey detaylı bir muayene olmaktır. Hipofiz bezinin görevleri arasında yer alan kan basıncının düzenlenmesi sayesinde insanlarda kalbin çalışması, kasılma basıncı, kasılma sırasında oluşan kan basıncı düzenlenir. Aynı durum kasılmaların gevşemesi için de geçerlidir. 

Vücut sıcaklığının düzenlenmesi: Vücut sıcaklığının düzenlenmesi, sadece insanlarda değil birçok canlıda hipofiz bezinin salgılamış olduğu maddeler tarafından sağlanmaktadır. Bu maddeler vücut ısısının düşmesi durumunda vücuda salgılanır ve bu sayede vücut biraz daha enerji sarf ederek vücudun ısınmasını sağlar. Vücut ısısının yüksek olması durumunda ise bu madde vücuda hipofiz bezi tarafından salgılanır ve bu durumda terleme meydana gelir. 

Tiroid fonksiyonları: Böbreklerde bulunan tiroit bezlerinin çalışması için hipofiz bezinin salgıladığı salgının büyük önemi bulunmaktadır. İnsan vücudunda gerekli olan eylemin gerçekleşebilmesi için hipofiz bezi özel bir salgı salgılayarak tiroit bezlerinin harekete geçmesini sağlar. Bu sayede tiroit bezleri gerekli olan hormonu üreterek vücuda yayar. 

Cinsel fonksiyonlar: İnsanlarda cinsel durumun gerçekleşmesi için direk olarak hipofiz bezinin görevleri ön plana çıkmaktadır. Hipofiz bezleri, erkeklik hormonu ya da kadınlık hormonu salgılarını gerçekleştirerek insanlarda cinsel aktivitelerin gerçekleşmesini sağlamaktadır. Bu nedenle hipofiz bezinde meydana gelen tümörler ya da büyüme durumları direk olarak cinsel yönden insanlarda sorunlara neden olmaktadır. 

Metabolizmanın çalışması: İnsanların tükettikleri tüm yiyecek ve içeceklerin sindirilebilmesi için hipofiz bezinin yapmış olduğu görevlere ihtiyaç duymaktayız. Son derece büyük bir önem taşıyan hipofiz bezi, besinlerin sindirilmesi için metabolizmayı uyararak hızlanmasını ya da yavaşlamasını sağlamaktadır. Bu sayede aşırı besin tüketen bir insanda metabolizma hızlı olurken az besin tüketen insanlarda metabolizma daha yavaş olur. 

Anne sütünün artması: Doğuma az bir süre kala ve doğumdan hemen sonra kadınlarda meme bezlerinin güçlenmesini sağlayarak süt oluşmasında hipofiz bezine ihtiyaç duyulmaktadır. Bu gibi durumlarda hipofiz bezinin yeterli salgı yapması beklenir. Yeterli salgı yapılmadığı zamanlarda ciddi olarak insanlarda problemler ortaya çıkar.  

Böbrek fonksiyonları: Böbreklerin çalışmasında da hipofiz bezleri çok büyük önem taşımaktadır. Böbreklerin hızlı ya da yavaş çalışması durumunda direk olarak hipofiz bezinin görevlerine ihtiyaç duyulur. Bu salgılar sayesinde böbreklerin emilimi gerçekleştirilir. 
]]>